Synthesıs and characterızatıon of Ti- and ni-based hıgh entropy alloys
Ti- ve Nİ- bazli yüksek entropili alaşimlarin üretmi ve karakteri̇zasyonu
- Tez No: 1008669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Yüksek Entropili Alaşımlar (HEA'lar), yüksek mukavemet, olağanüstü süneklik, iyi korozyon direnci, yüksek kırılma tokluğu ve termal kararlılık gibi çekici ve üstün özellikleri nedeniyle geleneksel alaşımlama görüşlerine temelden yeni bir bakış açısı getirmiştir. Bu dikkat çekici özellikler, HEA'ları havacılık, savunma, nükleer ve kimya endüstrileri için potansiyel malzemeler haline getirmektedir. Bu tez, Ti ve Ni bazlı HEA'ların sentezi ve karakterizasyonuna odaklanmış ve termodinamik parametrelerini, faz seçim mekanizmalarını ve mekanik özelliklerini araştırmıştır. Ti ve Ni bazlı alaşım sistemleri, hesaplanan termodinamik verilere dayanarak tasarlanmış ve daha sonra alaşımlar ark eritme tekniği ile üretilmiştir. Yüksek entropili alaşım sistemleri, X-ışını kırınımı (XRD), optik mikroskop (OM) ve sertlik testleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Analiz, mekanik özelliklerin ve faz oluşumunun HEA'ların Ni ve Ti konsantrasyonuna bağlılığını ortaya koymaktadır. Ni27Cr₂6Co18Cu8Ti11Al10 alaşımı, Ti içeriği sayesinde 380±31 HV10 (3725±304 MPa) ile en yüksek Vickers mikrosertlik değerine ulaşmıştır. En düşük sertlik değeri ise 157±10 HV10 (1542±96 MPa) ile Ni28Cr26Co19Cu17Al10 alaşımında gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
High Entropy Alloys (HEAs) have created a fundamentally new perspective on conventional alloying views due to their attractive and outstanding properties such as high strength, exceptional ductility, good corrosion resistance, high fracture toughness and thermal stability. These remarkable properties make HEAs potential materials for aviation, defense, nuclear and chemical industries. This thesis focused on the synthesis and characterization of Ti and Ni- based HEAs and investigated their thermodynamic parameters, phase selection mechanisms and mechanical properties. The Ti and Ni- based alloy systems were designed based on the calculated thermodynamic data and then the alloys were produced by arc melting technique. The high entropy alloy systems were characterized using X-ray diffraction (XRD), optic microscope (OM), and hardness tests. The analysis reveals the dependency of mechanical properties and phase formation on Ni and Ti concentration of the HEAs. The highest Vickers microhardness value of 380±31 HV10 (3725±304 MPa) was achieved for Ni27Cr₂6Co18Cu8Ti11Al10 alloy due to its Ti content. The lowest hardness value of 157±10 HV10 (1542±96 MPa) was observed for Ni28Cr26Co19Cu17Al10 alloy.