Türk Hukuku'nda aile konutu ve buna ilişkin sorunlar
Türk Hukuku'nda aile konutu ve buna ilişkin sorunlar
  1. Tez No: 1008680
  2. Yazar: HURİYE TAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu ile derhal uygulanma olanağı bulan ve Türk aile yapısı içinde çok önemli bir yer tuttuğuna inandığımız“Aile Konutu”müessesesini ve bu müesseseye ilişkin sorunları incelemeye çalıştık. Yöntem olarak öncelikle, TMK'deki evliliğin genel hükümlerine getirilen yeni düzenlemeler; daha sonra ise aile konutu kavramı, önemi ve koruma sebepleri açıklanarak, Türk hukukunda bu müessese ile ilgili evliliğin genel hükümleri, mal rejimleri ve miras hukukundaki düzenlemeler ele alınmıştır. Sonuç olarak, TMK'de“Aile Konutu”müessesesine ilişkin yapılan düzenlemelerin çoğunun yerinde olduğuna, var olan birtakım eksikliklerin de kanun koyucu tarafından tamamlanması gerektiği kanaatine ulaştık.
Özet (Çeviri)
With this study we hereby aimed to analyze the concept of“Family Dwelling”which has an instant execution through Turkish Civil Code numbered 4721 and a great importance in Turkish family structure and the problems related hereto. As a method; first the new establishments in the Turkish Civil Code brought for the general provisions of the marriage, then the general provisions of the marriages, law of property and provisions of law of decedent's estate related with this concept in Turkish Law have been analyzed by explaining the meaning, importance and protection reasons of the concept of family dwelling. In conclusion we have reached the opinion that the establishments for the concept of“Family Dwelling”in Turkish Civil Code are mostly appropriate and some existing deficiencies need to be completed by the law makers.