Millenmiş ve 3 boyutlu baskı ile üretilen restorasyon materyallerine uygulanan yapay yaşlandırmanın translüsensi ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisi
Effect of artificial aging applied to milled and 3d-printedrestoration materials on translucency and surface roughness
- Tez No: 1008747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BEGÜM BÜYÜKERKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı kimyasal yapıdaki üç farklı CAD/CAM blok ve 3 boyutlu baskı yöntemiyle üretilen bir restoratif materyalin uzun dönem termal yaşlandırma (10.000, 30.000 ve 50.000 döngü) sonrasındaki renk stabilitesi, translüsensi ve yüzey pürüzlülüğü değerlerindeki değişimin incelenmesidir. Çalışmada dört farklı materyal (GC Cerasmart, Vita Enamic, Shofu HC ve Saremco Print Crowntec) kullanıldı. Her bir gruptan 10 adet (n=10) olmak üzere toplam 40 adet 2,00 ± 0,01 mm kalınlığında numune hazırlandı. Millenmiş bloklar elmas separe ile kesilirken, Saremco grubu DLP teknolojisine sahip 3B yazıcıda üretildi. Firma talimatlarına göre ikincil kürleme işlemleri tamamlandı. Tüm numunelere standart zımparalama ve glaze (Optiglaze Color) işlemi uygulandı. Başlangıç ölçümleri yapıldıktan sonra numuneler 5°C-55°C aralığında 10.000, 30.000 ve 50.000 devirlik termal döngüye tabi tutuldu. Renk koordinatları (L*, a*, b*, C, h) ve translüsensi değerleri spektrofotometre (Vita Easyshade V) ile ölçüldü; yüzey pürüzlülüğü (Ra) ise profilometre ile analiz edildi. Renk farkı (ΔE) ve translüsensi değişimi (ΔRTP) CIEDE2000 formülü ile hesaplandı. Veriler Robust Mixed ANOVA, Genelleştirilmiş Lineer Model ve Tukey testleri ile analiz edildi (α=0,05). Termal döngü sayısı arttıkça tüm gruplarda L* (parlaklık) değerleri anlamlı derecede azalmış ve materyaller daha koyu görünüm sergilemiştir. Renk değişim değerleri (ΔE) döngü sayısı ile paralel olarak tüm gruplarda artmıştır; en yüksek renk değişimi Saremco Print Crowntec grubunda, en düşük (stabil) değişim ise Vita Enamic grubunda saptanmıştır. Yaşlandırma süreci tüm materyallerin translüsensi (RTP) değerlerinde anlamlı düşüşe neden olmuştur; Saremco Print Crowntec grubu optik stabilitesini en fazla kaybeden materyal olurken, GC Cerasmart en yüksek translüsensi direncini göstermiştir. 50.000 döngü sonunda tüm materyallerde yüzey pürüzlülüğü (Ra) başlangıca göre anlamlı artış göstermiştir. Gruplar arası karşılaştırmada Vita Enamic en stabil ve pürüzsüz yüzey değerlerini korurken, Saremco Print Crowntec grubu yaşlandırmaya karşı en hassas (en pürüzlü) grup olarak belirlenmiştir. Millenmiş rezin içerikli hibrit materyaller, uzun dönem yaşlandırma altında hem optik özelliklerini hem de yüzey kalitelerini 3B baskı yöntemiyle üretilen materyallere oranla daha iyi koruma eğilimindedir. Materyal tipi ve yapay yaşlandırma süresi, restorasyonların klinik başarısını doğrudan etkileyen kritik parametrelerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the changes in color stability, translucency, and surface roughness of three different CAD/CAM blocks with different chemical structures and one restorative material produced by the 3D printing method after long-term thermal aging (10,000, 30,000, and 50,000 cycles). Four different materials (GC Cerasmart, Vita Enamic, Shofu HC, and Saremco Print Crowntec) were used in the study. A total of 40 specimens ( per group), with a thickness of mm, were prepared. While the milled blocks were cut with a diamond separator, the Saremco group was produced in a 3D printer with DLP technology, and secondary curing processes were completed according to the manufacturer's instructions. All specimens underwent standardized grinding and glazing (Optiglaze Color). Following initial measurements, the samples were subjected to thermal cycling between 5°C and 55°C for 10,000, 30,000, and 50,000 cycles. Color coordinates (L*,a*,b*) and translucency values were measured with a spectrophotometer (Vita Easyshade V), while surface roughness (ΔRa) was analyzed with a profilometer. Color difference (ΔE) and translucency change (ΔRTP) were calculated using the CIEDE2000 formula. Data were analyzed using Robust Mixed ANOVA, Generalized Linear Model, and Tukey tests (α=0,05). As the number of thermal cycles increased, (lightness) values decreased significantly in all groups, and the materials exhibited a darker appearance. Color change values (ΔE) increased parallel to the number of cycles in all groups; the highest color change was observed in the Saremco Print Crowntec group, while the lowest (most stable) change was found in the Vita Enamic group. The aging process caused a significant decrease in the translucency (RTP) values of all materials. The Saremco Print Crowntec group lost the most optical stability, whereas GC Cerasmart showed the highest translucency resistance. After 50,000 cycles, surface roughness (Ra) increased significantly compared to the baseline in all materials. In the intergroup comparison, Vita Enamic maintained the most stable and smoothest surface values, while the Saremco Print Crowntec group was determined to be the most sensitive (roughest) group to aging. Milled resin-containing hybrid materials tend to preserve both their optical properties and surface quality better than materials produced by the 3D printing method under long-term aging. Material type and artificial aging duration are critical parameters that directly affect the clinical success of restorations.