Feldspatların manyetik yolla zenginleştirilmesi
- Tez No: 13334
- Danışmanlar: PROF.DR. RİFAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ÖZET.' Bu tez çalışmasında Seramik Sanayii 'nin ana hammadde lerinden biri olan Feldspatlar 'm bulundukları yataklar, ekonomik önemleri ve kullanım alanları belirtilerek, de mir içeriği nedeniyle değerlendirilemeyen feldspatların manyetik ayırma yöntemi ile zenginleştirilmeleri incelen miştir. Bu araştırmada kullanılan numuneler, ülkemizde rezerv bakımından önemli bir yer tutan Simav-Dagard ı yöresi pegma- titik yataklarından alınmıştır. Numuneler üzerinde yapı lan mineralojik ve petrografik incelemeler sonucu cevherin feldapat (Ortoklaz ve piajioklaz), kuvars, muskovit ve turmalin minerallerinden oluştuğu saptanmıştır. Manyetik ayırma yöntemi ile cevherdeki demir içeren minerallerin cevherden uzaklaştırılmasına Çalışılmıştır. Üzerinde Çalışılan iki örnek yüksek alan şiddetli kuru magnetik ayırıcı olan PERMROLLR SEPARATOR ile iki kez te mizlenmiş ve birinci numunenin demir içeriği % 0.91' den % 0^25'e, ikinci numunenin demir içeriği ise % 0.53'den % 0.15fe düşürülebilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the minea of feldspar, one of the main raw materials of ceremic industry, their economic importance and places of use have been determined and enrichment of feldspar, from which could not be profited because of its iron content, by the way of magnetic sepa ration has been examined. The samples, used in this research!, have been taken out o.f the pegmatite mines in the district of Simav-Dağar- di, that occupies an important place in relation with deposits. After mineral ogical and petrographic examinations of samples, it has been found out that the substance consists of feldspar (orthoclaae-plagioclase), quartz,, muscovite and tourmaline minerals. The minerals which contain iron have been tried to be taken apart from, the substance by the way of. magnetic separation. The two samples dealt with have been cleaned up twice by PERMROLL whichi is a high field strong dry magnetic separator, and iron content of the first sample could be decreased from D.91 % "to 0.Z5- % and of the second one from 0.5-7 % to 0.15 %.