Makedonya'daki Arnavut nüfusun“yeni”emek göçünün sosyolojik temelleri
Sociological foundations of the“new”labor migration of the Albanian population in Macedonia
  1. Tez No: 1008748
  2. Yazar: RIDVAN AZIZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Makedonyalı Arnavutların“yeni”emek göçünü tarihsel, toplumsal ve kültürel boyutlarıyla ele almakta ve göç olgusunun çok katmanlı yapısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, 1960'lı yıllardan itibaren Makedonya'da yaşayan Arnavut nüfusun emek göçünün nasıl bir arka plan içerisinde ortaya çıktığını ve genel hatlarıyla nasıl bir gelişim gösterdiğini incelemektedir. Araştırma, Kuzey Makedonya'dan başta Almanya ve İsviçre olmak üzere Avrupa'ya yönelen göç deneyimlerine odaklanmaktadır. Nitel saha çalışması kapsamında 13 derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiş, aile hikâyeleri, göç kararlarının arka planı, kuşaklararası aktarımlar ve diasporada kurulan ağlar analiz edilmiştir. Bulgular, göçün yalnızca göç eden bireylerin iktisadi yaşamını dönüştürmekle kalmadığını, aynı zamanda aile yapısını, toplumsal ilişkileri ve yerel toplumun eğitim, konut, tüketim ve şehirleşme pratiklerini de etkilediğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma ile literatürde mevcut olan yapısal ve makroekonomik açıklamalara ek olarak göç olgusunun Arnavutların toplumsal hafızasındaki gündelik yaşam ve kültürel anlam dünyasındaki karşılıklarını ortaya koyarak alanyazına özgün bir katkı sunmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the“new”labor migration of Albanians from Macedonia in its historical, social, and cultural dimensions and aims to reveal the multi-layered structure of the migration phenomenon. The research examines the background against which the labor migration of the Albanian population living in Macedonia emerged since the 1960s and how it developed in general terms. The research focuses on migration experiences from North Macedonia to Europe, primarily to Germany and Switzerland. As part of the qualitative fieldwork, 13 in-depth interviews were conducted, analyzing family histories, the background of migration decisions, intergenerational transmission, and networks established in the diaspora. The findings show that migration not only transformed the economic lives of the migrants themselves, but also affected family structures, social relations, and the local community's practices in education, housing, consumption, and urbanization. Consequently, the phenomenon of migration has become rooted in the social memory of Macedonian Albanians as a political and cultural process as much as an economic one. This study aims to make an original contribution by revealing the correspondences of migration in everyday life and the world of cultural meaning, in addition to the structural and macroeconomic explanations in the existing literature.