Effects of root flexibility and centrifugal force field on the stability of disc systems
- Tez No: 24663
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Bu çalışmada, radyal dotfrultuda sabit veya deöişken kalmlıöa sahip disklerin ve mil- disk sistemlerinin diskin düzleminde etkiyen statik, dinamik kuvvetler ve dönü tesiri altındaki serbest titreşimleri, statik ve dinamik stabi 1 iteleri incelenmiştir. incelemede disk, ince plak teorisine göre geliştirilen sektörel halka plak şeklindeki sonlu elemanlara bölünmüş; mil ise eksenel doğrultuda doşrusal direngenlik, radyal ve tetfetsel doğrultularda açısal direngenliklerle model lenmiş- tir. Diskin kalınlığı h=hj(rj/r) şeklindeki "Fonksiyonla temsil edilmiştir, incelenen titreşim hareketlerinin dairesel simetri özellisinden dolayı, dalga yayılımı tekniği kullanilarak tüm sistemi temsil eden karek ter istik matris lerinin boyutlarının büyümesi engellenmiştir. Enerji ifadelerine Lagrange ifadesinin uygulanması ile dina mik hareket denklemi bulunarak, problem özdeöer problemine indirgenmiştir, özdeşer problemlerinin çözülmesi ile serbest titreşimler için doşal -frekanslar, statik stabilite için kritik yükler ve dinamik stabilite için kararsızlık bölgeleri hesaplanmıştır. Kararsızlık bölgelerinin belirlenmesinde Bolotin* in yaklaşımı kullanılmıştır. Geliştirilen çözüm yönteminin hassasiyetini ve yazılan bilgisayar programının doöruluöunu kontrol etmek amacı ile literatürdeki disk ile ilgili özel durumlar için yapılmış teorik ve deneysel çalışma sonuçları ile karşılaştırmalar yapılmış ve iyi bir uyum elde edilmiştir. Yapılan bu çalışma ile diskin kalınlık değişiminin, dönü hızının, uygulanan düzlem içi kuvvetin sabit ve zamana başlı kısımlarının büyüklüklerinin yukarıda belirtilen özdeŞerlere olan ayrı ayrı ve birlikte etkileri ortaya konmuştur. ? İÜ
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the free vibration, the static and dynamic stability analysis of discs having constant or variable thickness in the radial direction and shaft-disc systems under static, dynamic radial forces and rotational effect is carried out. The disc is modelled by annular sector finite elements based on thin plate theory and shaft is represented by longitudinal and angular stiffnesses. The disc thickness is shaped by the function of h=h^(rj/r). By making use of the cyclic symmetry in conjunction with the wave propagation technique, the characteristic matrices of whole system is reduced to very small dimensions. Applying Lagrange's principles to the energy expressions, the equation of dynamic equilibrium of the system is obtained. Therefore, the problem is reduced into an eigenvalue problem. By solving the eigenvalue problem, natural frequencies, critical buckling loads and instability regions are found for the free vibration, static and dynamic stability, respectively. Bolotin's approach is used to determine the instability regions. To verify the accuracy of the model developed and to check the computer programme, the present results obtained for several disc problems on the vibration or stability analysis under various conditions are compared with: the theoretical and experimental results of other investigators and good agreement is found. The effects of thickness variations, rotational speeds, static and dynamic loads acting in the disc plane on the natural frequencies, critical buckling loads and instability regions of shaft-disc systems are investigated. İİ