Stres üriner inkontinans tedavisinde transobturator tape (TOT) uygulamasının uzun dönem sonuçlarının incelenmesi
Evaluation of the long-term outcomes of transobturator tape (TOT) application in the treatment of stress urinary incontinence
  1. Tez No: 1008782
  2. Yazar: ALİM GÖKHAN KUŞGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL CAN TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Stres tip üriner inkontinans sebebiyle transobturator tape uygulamış olan hastaların, uzun dönem cerrahi sonuçlarının UDI-6 anket formu ile ve subjektif olarak değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2008 – Haziran 2011 tarihleri arasında opere edilen 60 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 51,92±7,31 yıl idi. Tüm hastaların dosya kayıtlarında bulunan usg, Q-Tip, muayene bulguları, jinekolojik geçmişleri tarandı ve operasyondan ortalama 3 ila 5 yıl sonra hastalar tekrar değerlendirildi ve Q-Tip test, jinekolojik muayene, UDI-6 anket formu ve usg tekrarlandı. Sonuçlar Wilcoxon Signed Ranks test ile doğrulandı. Bulgular: Toplamda 60 hasta değerlendirildi. Olguların %71,7'sinin (n=43) stres üriner inkontinans, %28,3'ünün (n=17) mikst üriner inkontinans olduğu tespit edildi. Hastaların %25'i (n=15) premenapoz döneminde olduğu gözlenirken, %50'si (n=30) postmenapoz döneminde ve %25'i (n=15) reprodüktif dönemde olduğu saptanmıştır. 3 yıl takip edilen 60 hastanın subjektif değerlendirmesinde % 85 memnuniyet, 5 yıl takip edilen 41 hastanın da subjektif değerlendirmesinde % 83 memnuniyet oranı saptandı. Yaşam kalitesi değerlendirmesinde UDİ-6 skorlarında istatistiksel olarak anlamlı değişim saptandı. Sonuç: Yapmış olduğumuz çalışmada stres üriner inkontinans tedavisinde TOT cerrahisinin uzun dönem takiplerde, subjektif ve objektif olarak başarılı bir cerrahi teknik olduğu, hastaların yaşam kalitesinde anlamlı düzelme sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the long term results of TOT procedure due to stress urinery incontinance with UDI-6 questionnaire and subjective assessment. Material and Metods: 60 patients were included in our study who were operated between January 2008 and June 2011. The mean age of the patients is 51,92±7,31 years. All patients' file recorded Q-Tip tests, ultrasound results and gynecological histories were screened retrospectively and compared with the result after the surgery in 3-5 years. All the results are confirmed with Wilcoxon Signed Ranks test. Results: 60 patients were evaluated. %71.7 (n:43) of the patients had stres urinary incontinence and %28.3 (n:17) of the patients had mixt urinary incontinence. %25 (n=15) of the patients were premenopausal, %50 (n=30) of the patients were postmenopausal and %25 (n=15) of the patients were in reproductive period. 60 patients who had 3 years follow-up were %85 satisfied subjectively. 41 patients who had 5 year follow-up were %83 satisfied subjectively. Quality of life assessment in the UDI-6 scores showed a statistically significant change. Results: In our study we identified that, in long term follw-up of TOT surgery due to stres ürinery incontinance, TOT procedure is a successful surgical technique both objectively and subjectively, and provides a significant improvement in patients' quality of life.