Anahtar yabancı dil olarak Türkçe ders kitaplarındaki (A1-A2-B1-B2-C1 düzeyi) okuma metinleri ve etkinliklerinin diller için Avrupa Ortak Başvuru Metnine göre incelenmesi
Examination of texts and reading activities in anahtar course books (A1-A2-B1-B2-C1) for learning Turkish as a language in accordance with Common European Framework of Reference for languages (CEFR)
- Tez No: 1008784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ FERHATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
Özet
Berna BAYRAM Bu çalışma, Anahtar-Yabancılar İçin Türkçe Ders Kitapları setindeki okuma metinleri ve etkinliklerinin Avrupa Konseyi Diller Birimi tarafından yabancı dil öğretimi sürecinde dünyada bir standart oluşturulabilmesi hedefiyle geliştirilen Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni'ndeki temel dil becerilerinden biri olan okuma becerisine dair kazanımlar açısından uygunluğunun tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, A1, A2, B1, B2 ve C1 seviyelerindeki Anahtar Yabancılar İçin Türkçe Ders Kitapları setinin okuma metinleri ve etkinliklerini kapsamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerden doküman analizi kullanılmıştır. Tez giriş hariç 3 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, problem durumu ve cümlesi, araştırmanın önemi ve kapsamı, araştırmanın varsayımları ve sınırlılıkları ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Birinci bölümde tezin teorik çerçevesi kurulmuştur ve alanyazını taraması sonucunda konuyla ilgili elde edilen bilgiler derlenmiştir. İkinci bölümde yöntem başlığı altında araştırmanın deseni, inceleme nesneleri, veri toplama araçları ve verilerin analizi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ilk olarak Anahtar Yabancılar İçin Türkçe Ders Kitapları'nın tüm seviyelerindeki okuma metinleri D-AOBM dil kullanım alanlarına (kişisel alan, kamusal alan, mesleki alan, eğitsel alan), D-AOBM okuma kazanımlarına ve metin türlerine (oluşturulma amacına ve işlevlerine) göre incelenmiştir. Ardından okuma etkinlikleri D-AOBM kazanımlarına göre değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında okuma metinleri ve etkinlikleriyle ilgili yorumlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the extent to which the reading texts and activities in the Anahtar – Turkish Language Textbooks for Foreigners series are aligned with the reading skill descriptors outlined in the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), which was developed by the Language Policy Division of the Council of Europe with the aim of establishing a global standard in foreign language education. The study covers the reading texts and activities included in the A1, A2, B1, B2, and C1 levels of the Anahtar textbook series. The document analysis method, one of the qualitative research methods, was employed in this study. Excluding the introduction, the thesis consists of three chapters. The introduction presents information on the aim of the study, the research problem and research question, the significance and scope of the study, as well as its assumptions and limitations. The first chapter establishes the theoretical framework of the study and compiles relevant information based on a review of the literature. In the second chapter, under the methodology section, the research design, the objects of analysis, data collection tools, and data analysis procedures are explained. In the third chapter, the reading texts in all levels of the Anahtar – Turkish Language Textbooks for Foreigners series are first analyzed according to the CEFR domains of language use (personal, public, occupational, and educational), CEFR reading descriptors, and text types (in terms of purpose and function). Subsequently, the reading activities are evaluated in line with the CEFR descriptors. In the conclusion, interpretations and suggestions regarding the reading texts and activities are presented.