Zihin yükleme teknolojisi ve kişisel özdeşlik problemi
Mind uploading technology and the problem of personal identity
  1. Tez No: 1008798
  2. Yazar: KÜBRA GİZEM GANİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Felsefe, Science and Technology, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanı ölümsüzlüğe ulaştırma hedefi, günümüzdeki teknolojik gelişmeler sayesinde yalnızca insanın yaşam kalitesini ve ömrünü uzatma düzeyinde başarı sağlamış ancak insanın mutlak anlamda sonsuz yaşam amacını henüz gerçekleştirememiştir. Bu bağlamda zihin yükleme teknolojisi, insan bilincinin dijital ortama aktarılması yoluyla ölümsüzlüğe ulaşma iddiasını taşıyan çağdaş bir girişim olarak öne çıkmaktadır. Bu teknoloji, insan bilincinin, zihinsel süreçlerinin ve hafızasının biyolojik bedenden bağımsız biçimde dijital bir ortama aktarılabileceği varsayımına dayanmaktadır. Son yıllarda beynin yapısına ilişkin bilimsel verilerin artması ve bu verilerin dijital ortamlarda yeniden üretilebilmesine yönelik çalışmalar, zihin yükleme teknolojisine dair umutları yeniden gündeme taşımıştır. İnsanı tamamen dijital bir varlık hâline getirme hedefiyle zihin yükleme, insanın ölümsüzlük arzusunun teknik bir yansıması olarak değerlendirilmektedir. Zihin yükleme teknolojisine ilişkin felsefi tartışmaların merkezinde kişisel özdeşlik problemi yer almaktadır. Bu problem, bireyin yaşamı boyunca“aynı kişi”olarak kalmasını sağlayan unsurların neler olduğu sorusuna odaklanmaktadır. Dolayısıyla, zihin yükleme süreci sonrasında bireyin özdeşliğini ve benliğini sürdürme imkânı ile“yaşayan kişi”olarak kabul edilip edilemeyeceği temel bir felsefi sorunsal olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, zihin yükleme teknolojisini“yükleme öncesi”ve“yükleme sonrası”sorunlar çerçevesinde ele almaktadır. Yükleme öncesi aşamada, kişisel özdeşlik tartışmalarının çoğunlukla psikolojik süreklilik kriteri üzerinden yürütülmesinin yetersiz kaldığı; bunun yerine“İnsanın doğası nedir?”,“Kişi olarak tanımlanan varlıkların özelliği nedir?”ve“Anlatısal özdeşlik ne anlama gelir?”gibi sorularla birlikte değerlendirilmesi gerektiği savunulmuştur. Yükleme sonrası aşamada ise bireyin bilinç sahibi olup olmadığının nasıl ölçülebileceği, benliğin ve özdeşliğin sürdürülmesinde beden ile çevrenin rolü ve birden fazla yükleme gerçekleştirildiğinde kişisel özdeşliğin biricikliğini yitirip yitirmediği gibi problemler tartışılarak, teknoloji ve insan doğası arasında var olan uyum ve çatışmalar iki yönlü olarak gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of achieving immortality has only succeeded in extending human life and quality of life thanks to current technological advancements, but has yet to realize the goal of absolute eternal life. In this context, mind uploading technology stands out as a contemporary initiative that claims to achieve immortality through the digital transfer of human consciousness. This technology is based on the assumption that human consciousness, mental processes, and memory can be transferred to a digital environment independent of the biological body. In recent years, increasing scientific data on the structure of the brain and studies on the reproducibility of this data in digital environments have revived hopes for mind uploading technology. With the aim of transforming humans into fully digital beings, mind uploading is considered a technical reflection of humanity's desire for immortality. At the heart of philosophical discussions regarding mind uploading technology lies the problem of personal identity. This problem focuses on the factors that enable an individual to remain“the same person”throughout their life. Therefore, whether an individual can be considered a“living person”with the ability to maintain their identity and self after the mind uploading process poses a fundamental philosophical question. This study addresses mind uploading technology within the framework of“pre-upload”and“post-upload”issues. In the pre-transfer stage, it is argued that personal identity discussions, which are mostly conducted based on the criterion of psychological continuity, are insufficient; instead, they should be evaluated together with questions such as“What is human nature?”,“What is the characteristic of beings defined as persons?”, and“What does narrative identity mean?”In the post-upload phase, problems such as how to measure whether an individual is conscious, the role of the body and the environment in maintaining the self and identity, and whether personal identity loses its uniqueness when multiple uploads are performed are discussed, and the harmony and conflicts that exist between technology and human nature are attempted to be shown in a two-way manner.