İlbank AŞ'nin Görev ve Yetkilerinin İdare Hukuku Bakımından İncelenmesi
Analysis of Function and Authorities of Ilbank Inc. within the Framework of Administrative Law
- Tez No: 1008805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLHUN AYAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Yerel yönetimlerin, mahalli müşterek ihtiyaçları gidermesinde finansman ve teknik destek ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında daha yoğun şekilde kendisini gösteren bu finansman ve teknik destek ihtiyacı Belediyeler Bankası yani İller Bankası tarafından giderilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada 1933 yılında mahalli müşterek ihtiyaçların giderilmesi için kurulan ve ortaklarını, belediye ile il özel idarelerinin oluşturduğu İller Bankasının hukuki niteliği, çeşitli başlıklar altında incelenmeye çalışılmıştır. Yerel yönetimlerin finansman ve teknik danışmanlık anlamında ihtiyaçlarının en önemli destekçisi olan İller Bankası, kurulduğu günden beri ülkemizin dört köşesinde, alt ve üst yapı yatırımlarında birçok projeye imza atmıştır. 2011 yılında yeniden düzenlenen İller Bankası, özel hukuk hükümlerine tabi, anonim şirket statüsünde, tüzel kişiliğe sahip, bir yatırım ve kalkınma bankası olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu durum Bankanın İdare Hukuku anlamında niteliğine ilişkin tereddütlere yol açmış ve mahkeme kararlarında uyuşmazlıklara neden olmuştur. Banka statüsüne ilişkin belirsizlik Banka personelinin ve yaptığı işlem ile faaliyetlerin de nitelendirilmesi noktasında sorunlara neden olmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde yerel yönetim bankacılığının gelişimi, İller Bankasının kuruluşundan günümüze kadarki süreç ve Banka teşkilat yapısı incelenmiştir. Yine ilk bölümde Bankanın idarenin bütünlüğü içerisinde değerlendirilmesine ve faaliyetlerinin niteliğine değinilmiştir. Banka statüsüne ilişkin tartışmaların temas ettiği Banka personeli ve yöneticilerinin statüsüne de bu bölümde yer verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde Banka faaliyetlerinin finansal tablolarla beraber kapsamlı şekilde incelenmesi amaçlanmıştır. Ortakları olan belediye ve yerel yönetimler ile olan ilişkilerine değindikten sonra merkezi idareyle olan bağlantıları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise İller Bankasının bankacılık anlamındaki konumuna ve bu kapsamda yaptığı faaliyetlerinin, özellikle finansman sağlama noktasındaki işlemlerinin, niteliği ve ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklara ilişkin tespitlerde bulunulmaya çalışılmıştır. Tüm bu başlıklar çerçevesinde İller Bankasının faaliyetlerine ve statüsüne ilişkin İdare Hukuku anlamında nitelendirmelerde bulunulurken Bankanın statüsüne ve işlemlerinin niteliğine ilişkin düzenleme önerilerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local governments face a need for financial and technical support in meeting local common needs. This need for financial and technical support, which was more pronounced in the early years of the Republic, was attempted to be met by the Municipalities Bank, also known as the Provinces Bank. This study examines the legal nature of the Provinces Bank, established in 1933 to meet local common needs and whose partners were municipalities and provincial special administrations, under various headings. The Provincial Bank, the most important supporter of local governments in terms of financing and technical consultancy, has been involved in many infrastructure and superstructure investment projects across the country since its establishment. Reorganized in 2011, the Provincial Bank continues its activities as an investment and development bank subject to private law provisions, with the status of a joint-stock company and legal personality. This situation has led to doubts regarding the Bank's nature in terms of Administrative Law and has caused disagreements in court decisions. The uncertainty regarding the Bank's status has caused problems in terms of classifying the Bank's personnel and the transactions and activities it carries out. The first part of our study examines the development of local government banking, the process from the establishment of the Provincial Bank to the present day, and the organizational structure of the Bank. Again, in the first section, the Bank's assessment within the integrity of the administration and the nature of its activities are discussed. This section also addresses the status of Bank personnel and managers, which is touched upon in discussions regarding the Bank's status. The second section of our study aims to comprehensively examine the Bank's activities along with its financial statements. After discussing its relationships with its partners, the municipalities and local administrations, the section explains its connections with the central administration. The third section addresses the position of the Provincial Bank in terms of banking and the activities it carries out in this context. After discussing its relationships with its partners, municipalities, and local administrations, its connections with the central administration are described. The third section attempts to identify the nature of the Provincial Bank's position in terms of banking and its activities in this context, particularly its financing operations, and any potential conflicts that may arise. Within the framework of all these topics, while making assessments regarding the activities and status of the Provincial Bank in terms of Administrative Law, recommendations for regulations regarding the status of the Bank and the nature of its transactions are also included.