Web tabanlı Dublin Core METADATA üreticisi tasarımı
Web based Dublin Core METADATA generator design
- Tez No: 200750
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR KARAÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnternetin sağladığı erişim kolaylığı web ortamına giren bilgi miktarını her geçen gün büyük ölçüde artırmaktadır. Öte yandan, durmadan artan bu büyük bilgi ambarından istenilen bilginin seçilmesi giderek zorlaşmaktadır. Bu nedenle, web dokümanlarında bilgi hakkında bilgi veren METADATA kullanımının standartlaştırılması için yapılan çalışmalar önem kazanmıştır. Bunun sonucu olarak, metadata yardımı ile istenilen bilgiye erişimi sağlayacak programların ortaya çıkması doğaldır. Bu çalışmada adresi verilen bir web dokümanı hakkında bilgi oluşturacak ?Web Tabanlı Bir Otomatik Metadata Üretme? programı tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan program Web ortamındaki sayfanın kaynak kodunda bulunan ?META? takılarının yanı sıra sayfada bulunan iç ve dış bağlantıları da listelemekte ayrıca belirtilen sayfada tekrarlanan veya koyu yazılarak vurgulanmış sözcükleri kullanıcıya göstermektedir. Elde edilen ?META? takılarının içerikleri ile kullanıcının girdiği verileri kullanarak, tercihe göre, RDF/XML, Dublin Core/XML ve HTML dokümanları için Dublin Core türünde metadata oluşturabilmektedir. Microsoft Visual Studio.Net ortamında C# ve ASP dilleriyle geliştirilen ve Türkçe karakterleri destekleme yeteneğine sahip kılınan program ?html? uzantılı sayfalarda başarıyla denenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Metadata, metadata oluşturma, Dublin Core, RDF Danışman: Prof. Dr. Timur KARAÇAY, Başkent Üniversitesi, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü.
Özet (Çeviri)
The freedom of dissemination and the attainability of knowledge on the internet cause the accumulation of web documents significantly day by day. Therefore, it is getting more and more difficult to select the appropriate documents for the knowledge one may request from this huge document base. It is this reason that a standardization is needed for the usage of METADATA, which provides information about web documents. Usage of metadata gained a great importance nowadays. It is then natural to expect a great accumulation of the quantity of programs or tools facilitating the attainment proper knowledge on the web via metadata. In this thesis, we designed and developed a ?Web Based Automatic Metadata Generator? program retrieving information from a given Web page. The program not only parses ?META? tags but also has the quality of being able to list internal and external links as well as the repeated and bold written words on the page. The contents of the tags obtained may be mixed with the user?s data to generate metadata tags of Dublin Core type for RDF/XML, XML and HTML documents, according to the preferences of the user. The program has been developed by the use of Microsoft Visual Studio.Net 2005 environment, ASP and C# languages, and has been tested on web pages with html extensions successfully. KEYWORDS: Metadata, Metadata Generator, Dublin Core, RDF Advisor: Prof. Dr. Timur KAR