Stokastik kuyruk modelleri için istatistiksel çıkarımlar
Statistical inferences for stochastic queueing models
  1. Tez No: 1008850
  2. Yazar: ALİ OĞUZHAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Stokastik süreçler ve kuyruk teorisi, istatistiksel çıkarım yöntemleriyle birleştiğinde, sistemlerin davranışlarını daha iyi anlamak ve öngörüde bulunmak mümkün hale gelmektedir. İstatistiksel çıkarım, gözlemlenen verilerden yola çıkarak, stokastik modellerin parametrelerini tahmin etmeyi ve bu modellerin doğruluğunu test etmeyi amaçlar. Bu tezde, kuyruk modellerine odaklanılarak, bu tür sistemlerin istatistiksel analizine yönelik yöntemler incelenmiştir. Bu tez, stokastik süreçler ve kuyruk modelleri üzerine istatistiksel çıkarımları ele alarak, bu disiplinin hem teorik hem de pratik yönlerine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Ayrıca stokastik kuyruk sistemleri için bir simülasyon çalışması tasarlanmış ve gerçekleştirilen simülasyon çalışmasının sonuçları verilmiştir. Simülasyon, M/M/1, M/M/C ve M/G/1 kuyruk modelleri için tasarlanmış olup, sistem parametrelerini (geliş oranı λ, hizmet oranı µ) tahmin etmek ve performans ölçütlerini (ortalama kuyruk uzunluğu L, ortalama bekleme süresi W) değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Simülasyon verileri, Python programlama dilinde oluşturulan sentetik verilerle üretilmiş, sonuçlar tablolar aracılığıyla görselleştirilmiş, teorik sonuçlarla karşılaştırılmış ve çıkarımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When stochastic processes and queuing theory are combined with statistical inference methods, it becomes possible to better understand and predict system behavior. Statistical inference aims to estimate the parameters of stochastic models and test their accuracy using observed data. This thesis examines methods for statistical analysis of such systems, focusing on queuing models. By addressing statistical inference on stochastic processes and queuing models, this thesis aims to contribute to both theoretical and practical aspects of this discipline. Furthermore, a simulation study for stochastic queuing systems is designed, and the results of the simulation study are presented. The simulation was designed for the M/M/1, M/M/C, and M/G/1 queueing models and was conducted to estimate system parameters (arrival rate λ, service rate µ) and evaluate performance metrics (average queue length L, average waiting time W). Simulation data was generated using synthetic data generated in the Python programming language. The results were visualized using tables, compared with theoretical results, and inferences were drawn.