Dijital sömürü kurumları olarak sosyal medya: Sorunlar ve öneriler
The crisis of digital institutions: Anonymity, manipulation, and the need for reform
  1. Tez No: 1008849
  2. Yazar: ASENA BANU ANDİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORHAN MÜHÜRCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sosyal medya platformlarının günümüzde dönüştüğü“Dijital Sömürücü Kurum”yapısını eleştirel bir süzgeçten geçirmektedir. Çalışmanın temel odağı, platformların kâr maksimizasyonu uğruna kullanıcı zaaflarını sömüren algoritmik tasarımları ve“isimsizliğin”bir sorumsuzluk zırhı olarak kullanılmasına izin veren yapısal açıklarını deşifre etmektir. Özellikle kayıt aşamasında yaş doğrulaması gibi kritik demografik kontrollerin ihmal edilmesi ve kimlik belirsizliğinin yarattığı“çevrimiçi ketlenmenin kalkması”etkisi, platformları dezenformasyon, manipülasyon ve siber zorbalık için elverişli birer alan haline getirmektedir. Daron Acemoğlu'nun kurumsal iktisat kuramından Kahneman'ın bilişsel psikolojisine kadar disiplinlerarası bir perspektif sunan bu çalışma, isimsizliğin denetlendiği, dijital eylemlerin hukuki sorumlulukla bağlandığı ve kullanıcının bir özne olarak kabul edildiği kapsayıcı bir“Dijital Sosyal Sözleşme”mimarisi önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study critically examines the transformation of social media and digital platforms into“Extractive Digital Institutions”. The primary focus is to decipher algorithmic designs that exploit user vulnerabilities for profit and the structural flaws that allow“anonymity”to be utilized as a shield for irresponsibility. The neglect of critical demographic controls, such as age verification during registration, combined with the“online disinhibition effect”caused by identity ambiguity, renders these platforms fertile ground for disinformation and cyberbullying. Drawing on an interdisciplinary perspective including Daron Acemoğlu's institutional economics and Daniel Kahneman's cognitive psychology. Ist proposes an inclusive Digital Social Contract architecture where anonymity is regulated, digital actions are tied to legal accountability, and the user is recognized not as raw material but as an individual.