Carriere motion, headgear ve sınıf II elastik ile tedavi edilen sınıf II maloklüzyona sahip hastaların tedavi sonuçlarının karşılaştırılması - retrospektif çalışma
Comparison of treatment outcomes in patients with class II malocclusion treated with carriere appliance, headgear, and class II elastic - retrospective study
- Tez No: 1008856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, Sınıf II maloklüzyona sahip bireylerde Carriere Motion apareyi, Servikal Headgear ve Sınıf II elastik kullanılarak uygulanan üç farklı tedavi yaklaşımının tedavi başlangıcı (T0) ve tedavi bitimindeki (T1) sefalometrik değişikliklerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan bu çalışmada, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı ve İstanbul Bezmialem Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden elde edilen toplam 75 Sınıf II maloklüzyonlu hasta değerlendirilmiştir. Hastalar kullanılan tedavi yöntemine göre Carriere Motion (Grup 1), Servikal Headgear (Grup 2) ve Sınıf II Elastik (Grup 3) olarak sınıflandırılmıştır. T0 ve T1 dönemlerine ait lateral sefalometrik röntgenler NemoCeph (NX 2021) yazılımı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler Tek Yönlü Varyans Analizi ve Kruskal-Wallis testleriyle istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: T1-T0 döneminde Carriere Motion ve Headgear gruplarında meydana gelen SNA azalması, Sınıf II elastik grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,006). T1-T0 döneminde Sınıf II elastik grubunda meydana gelen Pg-Nperp,mm azalması ile diğer gruplar arasında anlamlı bir fark elde edilmiştir (p<0,001). T1-T0 aralığında Carriere Motion grubunda Wits,mm değerindeki azalma diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,008). T1-T0 döneminde Sınıf II elastik grubundaki FMA değeri diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,007). Sınıf II elastik grubunda PP/MP (T1-T0) değeri, Headgear grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,006). Headgear grubunda, Mx6-PP,mm değeri diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,001). T1-T0 aralığında Mx1-PTV,mm, Mx6-PTV,mm değerlerinde Headgear ve Sınıf II elastik grubu arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (p=0,016, p=0,012). T1-T0 döneminde Sınıf II elastik grubunda meydana gelen Md1-PTV,mm değerindeki azalma, diğer gruplardaki artışa göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p<0,001). T1-T0 aralığında Carriere Motion ve Headgear gruplarında meydana gelen Md6-PTV,mm değerindeki artış, Sınıf II elastik grubundaki azalmaya göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p<0,001). Sonuç: Çalışmamızda Carriere Motion apareyi, Headgear ve Sınıf II elastik ile tedavi edilen Sınıf II maloklüzyona sahip hastaların tedavi sonuçlarına baktığımızda; farklı mekaniklerin farklı dental ve iskeletsel etkiler oluşturduğu gözlemlenmektedir. Carriere Motion ve Servikal Headgear, SNA ve Wits değerlerinde anlamlı değişiklikler oluşturarak maksillanın sagittal konumunda daha etkili bir düzelme sağlamıştır. Sınıf II elastik grubunda Pg-Nperp, FMA ve PP/MP değerlerindeki değişiklikler, tedavi sürecinde mandibulanın posterior rotasyon eğilimi gösterdiğini işaret etmektedir. Headgear grubunda üst molarların vertikal yöndeki değişimlerinin daha belirgin olması, bu apareyin maksiller molar konumu üzerinde daha güçlü bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, Sınıf II tedavi planlamasında hastanın sagittal ve vertikal iskeletsel paternine uygun tedavi yöntemi seçiminin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to compare the cephalometric changes at the beginning of treatment (T0) and at the end of treatment (T1) between three different treatment approaches applied using the Carriere Motion appliance, Cervical Headgear, and Class II elastics in individuals with Class II malocclusion. Materials and Methods: In this retrospectively planned study, a total of 75 patients with Class II malocclusion were evaluated from the archives of the Department of Orthodontics at Hatay Mustafa Kemal University and the Department of Orthodontics at Istanbul Bezmialem University. Patients were classified according to the treatment method used as Carriere Motion (Group 1), Cervical Headgear (Group 2), and Class II Elastic (Group 3). Lateral cephalometric radiographs from the T0 and T1 periods were analyzed using NemoCeph (NX 2021) software. The data were statistically analyzed using One-Way ANOVA and Kruskal–Wallis tests. Results: The decrease in SNA observed in the Carriere Motion and Headgear groups during the T1-T0 period was significantly higher compared to the Class II elastic group (p=0.006). A significant difference was found between the Class II elastic group and the other groups in terms of the decrease in Pg-Nperp,mm during the T1-T0 period (p<0.001). In the T1-T0 interval, the decrease in Wits,mm in the Carriere Motion group was significantly higher than in the other groups (p=0.008). During the T1-T0 period, the FMA value in the Class II elastic group was significantly higher than in the other groups (p=0.007). The PP/MP (T1-T0) value in the Class II elastic group was significantly higher than in the Headgear group (p=0.006). In the headgear group, the Mx6-PP,mm value was found to be significantly higher than in the other groups (p=0.001). In the T1-T0 interval, a significant difference was found between the Headgear and Class II elastic groups in the Mx1-PTV,mm and Mx6-PTV,mm values (p=0.016, p=0.012). The decrease in Md1-PTV,mm in the Class II elastic group during the T1-T0 period was significantly higher than the increase in the other groups (p<0.001). The increase in Md6-PTV,mm values in the Carriere Motion and Headgear groups during the T1-T0 period was significantly higher than the decrease in the Class II elastic group (p<0.001). Conclusion: In our study, when examining the treatment outcomes of patients with Class II malocclusion treated with the Carriere Motion appliance, Headgear, and Class II elastics, it was observed that different mechanics produce different dental and skeletal effects. The Carriere Motion and Cervical Headgear produced significant changes in SNA and Wits values, resulting in a more effective correction of the maxillary sagittal position. Changes in Pg-Nperp, FMA, and PP/MP values in the Class II elastic group indicate a tendency toward posterior rotation of the mandible during treatment. The more pronounced vertical changes in the upper molars in the headgear group indicate that this appliance has a stronger effect on the maxillary molar position. These findings emphasize the importance of selecting a treatment method appropriate for the patient's sagittal and vertical skeletal pattern in Class II treatment planning.