Piyasa ekonomisinin krizleri ve kriz sonrası devlet – piyasa ilişkilerinin yönü: Türkiye ve Arjantin karşılaştırmalı analizi
Crises of the market economy and the post-crisis direction of state - market relations: A comparative analysis of Türkiye and Argentina
  1. Tez No: 1008866
  2. Yazar: ALPER OUZOUNGIOL (UZUNYOL)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YASİN ASAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, devlet – piyasa ilişkilerinin dinamik doğasını ve bu ilişkilerin 21. yüzyıldaki ardışık krizler yoluyla nasıl yeniden yapılandığını ekonomi politik bir perspektiften incelemektedir. Tezin temel argümanı, neoliberal döneme hâkim olan Washington Konsensüsü, Post-Washington Konsensüsü, Pekin Konsensüsü ve Barcelona Süreci gibi politika paradigmalarının, küresel istikrarı sağlamada ve sistemik krizleri önlemede yetersiz kaldığıdır. Bu bağlamda, yaşanan her krizin, devlet – piyasa ilişkilerindeki dengeyi piyasa mekanizmalarından uzaklaştırarak devletin müdahaleci rolünü güçlendiren bir katalizör görevi gördüğü savunulmaktadır. Çalışma, bu argümanı G-20 üyesi iki yükselen piyasa ekonomisi olan Türkiye ve Arjantin üzerinden karşılaştırmalı olarak analiz etmektedir. Her iki ülke de 1990'larda benimsedikleri neoliberal politikaların iflasını 2001 Ekonomik Krizi ile tecrübe etmiş, ancak kriz sonrası farklı kurumsal patikalar izlemiştir. 2008 Küresel Finans Krizi ve Covid-19 Krizi gibi dışsal şokların da etkisiyle Türkiye, düzenleyici devlet modelinden, kriz anlarında piyasaya aktif müdahale eden ve risk üstlenen bir modele evirilmiştir. Arjantin ise neoliberal paradigmadan çok daha radikal bir kopuş sergileyerek, ekonomideki ağırlığını merkezi ve korumacı politikalarla pekiştiren katı bir devlet müdahaleciliği modelini benimsemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the dynamic nature of state–market relations and how these relations have been reconfigured through successive crises in the twenty-first century from a political economy perspective. The main argument of this dissertation is that policy paradigms such as the Washington Consensus, the Post-Washington Consensus, the Beijing Consensus, and the Barcelona Process - which dominated the neoliberal era - have proven insufficient in ensuring global stability and preventing systemic crises. In this context, it is argued that each crisis has acted as a catalyst that shifted the balance within state–market relations away from market mechanisms and toward an increasingly interventionist role for the state. The study analyzes this argument comparatively through the cases of Türkiye and Argentina, two G-20 emerging market economies. Both countries experienced the collapse of the neoliberal policies they adopted during the 1990s through the 2001 Economic Crisis, yet followed different institutional trajectories in the post-crisis period. Under the influence of exogenous shocks such as the 2008 Global Financial Crisis and the Covid-19 Crisis, Türkiye has evolved from a“regulatory state”model toward a framework in which the state actively intervenes in markets and assumes risk during periods of crisis. Argentina, on the other hand, has demonstrated a far more radical rupture from the neoliberal paradigm and has consolidated a strict state interventionism that reinforces state predominance in the economy through centralized and protectionist policies.