An analysis of the interaction between cryptocurrency etfs and stock indices
Kriptopara borsa yatırım fonları ile hisse senedi endeksleri arasındaki etkileşimin analizi
- Tez No: 1008867
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FEHMİ BAKLACI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ALP COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Ana Bilim Dalı
Özet
2024 yılında Bitcoin Borsa Yatırım Fonlarının (BYF) piyasaya ihracı, kripto paraların geleneksel finansal piyasalara entegrasyonunu hızlandırmış ve bu varlıkların geleneksel varlık sınıflarıyla olan etkileşimlerine ilişkin yeni soruları gündeme getirmiştir. Bu çalışma, Bitcoin BYF'leri ile global hisse senedi endeksleri arasındaki volatilite yayılmalarını inceleyerek, bu yeni finansal araçların finansal sistem ile nasıl etkileşime girdiğini araştırmaktadır. Volatile serilerini olusturmak için kullanılan GARCH ve EGARCH modelleri ile ikili VAR analizlerinin kullanıldığı çalışmada, volatilite yayılımının yönünü ve büyüklüğünü değerlendirmek için Granger nedensellik testleri, etki-tepki analizleri ve varyans ayrıştırmaları uygulanmaktadır. Bulunan empirik bulgular şöyledir: (i) gelişmiş piyasalar, uzun sureli olmak uzere, Bitcoin spot BYF'si olan IBIT'e volatilite yayılımında bulunur; (ii) IBIT, özellikle gelişmiş piyasalardan olmak üzere, bir volatilite alıcısı işlevi görür; ve (iii) gelişmekte olan piyasa endeksleri, IBIT ile anlamlı bir volatilite etkileşimi göstermez . Bulgular, kripto para BYF'lerine ilişkin sınırlı ancak gelişmekte olan literatür yazınına katkı sağlamakta ve Bitcoin spot BYF'lerinin küresel finansal sistem içerisindeki rolüne yönelik önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The launch of Bitcoin spot Exchange-Traded Funds (ETFs) in 2024 has accelerated the integration of cryptocurrencies into traditional financial markets, raising new questions regarding their interconnectedness with traditional asset classes. This study examines the volatility spillovers between Bitcoin spot ETFs and selected stock indices and aims to understand how these spot ETFs integrate with the traditional financial markets. Together with the combination of univariate GARCH and EGARCH models to extract volatility series, and a bivariate VAR model, this study further employs Granger Causality tests, Impulse Response Functions and Forecast Error Variance Decomposition methods to analyze both the direction and the magnitude of the volatility transmission. The empirical findings are threefold; (i) the developed markets transmit volatility to the Bitcoin spot ETF, IBIT on a persistent level; (ii) IBIT acts as volatility receiver, particularly from developed markets; (iii) there is no significant volatility transmission between IBIT and emerging markets. The findings contribute to the scarce but emerging literature on the spot cryptocurrency ETFs and provide insights into the role of Bitcoin spot ETFs within the global financial system.