Production and characterization of wound healing dressing material containing momordica charantia extracts
Momordica charantia ekstraktı içeren yara iyileştirici örtü malzemesinin üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 1008875
  2. Yazar: ESMA NUR BEYTUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Science and Technology, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Momordica charantia ekstraktı kullanılarak elektroeğirme yöntemi ile yara iyileştirici pansuman malzemesi üretilmesi ve karakterize edilmesi amaçlanmıştır. Hedef doğal bir fitoterapötik ajan ile polimerik bir yapının birleştirilmesidir. Elde edilen katı ekstrakt, toplam fenol içeriği, antioksidan kapasite, antimikrobiyal aktivite, LC-MS analizi ve in vitro yara iyileştirme deneyine tabi tutulmuştur. Üretilen yara iyileştirici pansuman malzemesinin morfolojisi SEM ile analiz edilmiş ve kimyasal karakterizasyonu FTIR ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca biyouyumluluk ve etkinliği değerlendirmek için antimikrobiyal testler de yapılmıştır. Sonuçlar, ekstraktın PVA'ya eklendikten sonra lif yapısı boyunca homojen bir şekilde dağıldığını, uygun çap ve bütünlüğe sahip lifler oluşturduğunu göstermiştir. Çalışmadan elde edilen veriler, Momordica charantia içeren yara iyileştirici pansumanların, iyileşme sürecine olumlu katkıda bulunabilecek işlevsel biyomalzemeler olarak kabul edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to produce and characterize a wound healing dressing material using Momordica charantia extract via electrospinning method. The aim was to combine a natural phytotherapeutic agent with a polymeric structure. The resulting solid extract was subjected to total phenol content, antioxidant capacity, antimicrobial activity, LC-MS analysis, and in vitro wound healing assay. The morphology of the produced wound healing dressing material was analysed by SEM, and its chemical characterization was conducted by FTIR. Antimicrobial tests were also conducted to assess biocompatibility and efficacy. The results showed that the extract, after being added to the PVA, distributed homogeneously throughout the fiber structure, forming fibers with appropriate diameter and integrity. The data obtained from the study indicate that wound healing dressings containing Momordica charantia can be considered functional biomaterials that can positively contribute to the healing process.