Üniversite öğrencilerinin ruminasyon ve yaşam doyumu düzeyleri: Değer odaklı yaşamın aracılık
University students' rumination and life satisfaction levels: The mediating role of value orientated life
- Tez No: 1008876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin ruminasyon, yaşam doyumu düzeyleri ve değer odaklı yaşam düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemek ve özellikle ruminasyon ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide değer odaklı yaşamın aracı rolünü ortaya koymaktır. Bu araştırma, ruminatif düşünce örüntülerinin yaşam doyumu üzerindeki negatif yordayıcı etkisinde, değer odaklı davranışların aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler yapısal eşitlik modeli ile incelenmiştir. Çalışmada ruminasyon ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide değer odaklı yaşamın aracılık rolü incelenmektedir. Bulgular: Korelasyon analizi sonuçlarına göre, yaşam doyumu ile ruminasyon arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Yaşam doyumu ile değer odaklı yaşamın önem alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki ve tutarlılık alt boyutu arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ruminasyon ile değer odaklı yaşamın önem alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilirken, tutarlılık alt boyutu ile anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Değer odaklı yaşamın önem ve tutarlılık alt boyutları arasında ise pozitif yönde güçlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre ruminasyonun yaşam doyumu üzerindeki etkisinde değer odaklı yaşamın kısmi aracılık rolü oynadığı görülmüştür. Sonuç ve Öneriler: Araştırma sonuçları, ruminasyonun yaşam doyumunu negatif yönde yordadığını; değer odaklı yaşamın ise bu etkileşimde kısmi aracı rolü üstlendiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular ışığında, ruh sağlığı profesyonellerinin danışanların yaşam doyumunu artırmaya yönelik müdahalelerinde, yalnızca ruminasyonu azaltmaya odaklanmak yerine; bireyin değerleri doğrultusunda eyleme geçmesini destekleyen stratejileri de sürece dâhil etmeleri önerilmektedir. Ayrıca, değer odaklı yaşam becerilerini artırmaya yönelik geliştirilecek psikoeğitim programlarının, ruminasyonun yıkıcı etkisini azaltarak yaşam doyumunu artırmada etkili bir strateji olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The primary aim of this study is to examine the relationships between rumination, life satisfaction levels, and value-oriented life levels among university students, and specifically to reveal the mediating role of value-oriented life in the relationship between rumination and life satisfaction. This study aims to examine the moderating role of value-based behaviors in the negative predictive effect of ruminative thought patterns on life satisfaction. Method: This study employed a correlational survey model. The relationships between variables were examined using a structural equation model. The study examines the mediating role of value-oriented living in the relationship between rumination and life satisfaction. Results: According to the results of the correlation analysis, a significant negative relationship was found between life satisfaction and rumination. A significant positive relationship was found between life satisfaction and the importance sub-dimension of value-focused living, and a significant positive relationship was also found with the consistency sub-dimension. A positive and significant relationship was found between rumination and the importance sub-dimension of value-oriented living, while no significant relationship was found with the consistency sub-dimension. A strong positive relationship was determined between the importance and consistency sub-dimensions of value-oriented living. According to the analysis results, value-oriented living was found to play a partial mediating role in the effect of rumination on life satisfaction Conclusion and Suggestions: Research findings indicate that rumination negatively predicts life satisfaction, while value-oriented living plays a partial mediating role in this interaction. In light of these findings, it is recommended that mental health professionals, in their interventions aimed at increasing clients' life satisfaction, incorporate strategies that support individuals in acting in accordance with their values, rather than focusing solely on reducing rumination. Furthermore, it is thought that psychoeducational programs developed to increase value-oriented living skills could be an effective strategy for increasing life satisfaction by reducing the destructive effects of rumination.