Yanık yaraları için biyofonksiyonel yara örtüsü üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of a biofunctional wound dressing for burn wounds
  1. Tez No: 987566
  2. Yazar: HAYA AKKAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZEROL, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, doğal ve biyouyumlu malzemelerden oluşan yenilikçi iki katmanlı yanık yara örtüsünün geliştirilmesini ve karakterizasyonunu incelemektedir. Birinci katman Kitosan (Ks), Jelatin (Jel) ve Aloe vera (Av) kullanılarak yara iyileşmesine elverişli nemli ve biyoaktif bir ortam oluşturmak üzere tasarlanmış olup ikinci katman, antibakteriyel ve antioksidan özelliklerini artırmak icin Polivinil alkol (PVA) ve propolis iceren elektro-eğrilmiş nanofiberlerle kaplanmıştır. Üretilen yanık yara örtulerine Fourier Donuşümlu Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu (FESEM), X-Isını Kırınımı Difraktometresi (XRD), Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) ve mekanik testler dahil olmak üzere kapsamlı analizler yapılmıştır. Ayrıca, hücre canlılığı (MTT testi), antibakteriyel etkinlik ve antioksidan kapasiteyi (DPPH testi) kapsayan biyolojik değerlendirmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde, geliştirilen pansumanın gözenekli bir morfolojiye, uygun mekanik mukavemete, yüksek hücre uyumluluğuna ve dikkate değer antibakteriyel ve antioksidan aktivitelere sahip olduğu görülmüştür. Şişme ve bozunma çalışmaları pansumanın uygun sıvı alım kapasitesine ve kademeli bozunma davranışına sahip olduğuna göstermiştir; her iki özellik de etkili yara iyileşmesi açısından kritik öneme sahiptir. Özetle, Kitosan, Jelatin, Aloe vera, PVA ve Propolisin iki katmanlı bir yapı içinde entegrasyonu, biyoaktif bir yara pansumanı olarak önemli bir potansiyel göstermektedir. Bu malzemeler kombinasyonu yalnızca yapısal destek sağlamakla kalmayıp aynı zamanda yanık yaralarında iyileştirici faydalar da sunarak, yanık yara bakımında gelecekteki uygulamalar icin guclu bir aday konumuna getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the development and characterization of an innovative two-layer burn wound dressing composed of natural and biocompatible materials. The first layer is designed to create a moist and bioactive environment conducive to wound healing using Chitosan (Ks), Gelatin (Gel), and Aloe vera (Av), while the second layer is coated with electro-spun nanofibers containing Polyvinyl alcohol (PVA) and propolis to enhance antibacterial and antioxidant properties. The produced wound dressings underwent comprehensive analyses including Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Field Emission Scanning Electron Microscopy (FESEM), X-ray Diffraction Diffractometry (XRD), Differential Scanning Calorimetry (DSC), and mechanical tests. Biological evaluations were also conducted, encompassing cell viability (MTT test), antibacterial activity, and antioxidant capacity (DPPH test). The findings demonstrated that the developed dressing possesses a porous morphology, suitable mechanical strength, high cellular compatibility, and remarkable antibacterial and antioxidant activities. Studies on swelling and degradation showed a favorable balance between fluid absorption and gradual degradation. In summary, the integration of Chitosan, Gelatin, Aloe vera, PVA, and Propolis in a two-layered structure shows significant potential as a bioactive wound dressing. This material not only provides structural support but also offers healing benefits, making it a strong candidate for future applications in wound care.