Diyetisyenler ve diyetetik öğrencilerinde karbonhidrat sayımı ile diyabet bilgi düzeyinin değerlendirilmesi: Kesitsel bir çalışma
Assessment of carbohydrate counting and diabetes knowledge levels among dietitians and dietetics students: A cross-sectional study
- Tez No: 1008896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Beslenme ve Diyetetik lisans öğrencileri (1–2. sınıf, 3. sınıf, 4. sınıf/intern) ile aktif çalışan diyetisyenlerde (mezun/yüksek lisans/doktora) karbonhidrat sayımı bilgi düzeyi, diyabet bilgisi ve bu alanlara ilişkin öz-yeterlilik algısının eğitim basamakları boyunca nasıl değiştiğini ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma nicel tarama deseniyle gerçekleştirilmiş olup, İstanbul genelinde gönüllülük esasına dayalı olarak toplam 411 katılımcıdan veri toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik özellikler formu, Karbonhidrat Sayımı ve Diyabet Bilgisi Testi ile Öz-Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular, karbonhidrat sayımı bilgisi, diyabet bilgisi ve öz-yeterlilik skorlarının sınıf düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur (p<0,05). Karbonhidrat sayımı ve diyabet bilgisi puanlarının eğitim düzeyi ilerledikçe arttığı; buna karşılık öz-yeterlilik algısının en yüksek düzeye 4. sınıf/intern grubunda ulaştığı (4,02±0,72) ve mezun grupta görece daha düşük seyrettiği (3,88±0,94) belirlenmiştir. Mezun grubun“karbonhidrat sayımı yaparken hata yapmaktan çekinirim”maddesinde en yüksek ortalamayı bildirmesi, artan profesyonel sorumluluk ve risk farkındalığı ile ilişkili olarak yorumlanmıştır. Bilgi düzeyleri ile öz-yeterlilik algısı arasında pozitif yönlü ancak orta düzeyde ilişkiler saptanmıştır (r=0,37–0,46). Sonuç olarak bu çalışma, teorik bilgi artışının öz-yeterlilik gelişimi için tek başına yeterli olmadığını; klinik deneyim, yapılandırılmış eğitim ve mezuniyet sonrası koşulların öz-yeterlilik algısının şekillenmesinde belirleyici rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine how carbohydrate counting knowledge, diabetes knowledge, and self-efficacy perception related to these areas change across educational stages in Nutrition and Dietetics undergraduate students (1st–2nd, 3rd, 4th/intern years) and active dietitians (graduate/master's/PhD), and to investigate the relationships among these variables. The research was designed as a quantitative cross-sectional survey, and data were collected from a total of 411 volunteer participants across Istanbul. Data collection instruments included a sociodemographic information form, the Carbohydrate Counting and Diabetes Knowledge Test, and a Self-Efficacy Scale. Descriptive statistics, one-way analysis of variance (ANOVA), and correlation analyses were used to analyze the data. The findings revealed statistically significant differences in carbohydrate counting knowledge, diabetes knowledge, and self-efficacy scores across educational levels (p<0.05). While carbohydrate counting and diabetes knowledge scores increased with advancing educational level, self-efficacy perception peaked in the 4th-year/intern group (4.02±0.72) and showed a relatively lower level in the graduate group (3.88±0.94). The graduate group reported the highest agreement with the item“I hesitate to make mistakes during carbohydrate counting,”which was interpreted as being associated with increased professional responsibility and risk awareness. Positive but moderate correlations were found between knowledge levels and self-efficacy perception (r=0.37–0.46). In conclusion, the study demonstrates that an increase in theoretical knowledge alone is not sufficient for self-efficacy development, and that clinical experience, structured education, and post-graduation conditions play a decisive role in shaping self-efficacy perception.