Relationship between weight self-stigma and emotional eating: examining the roles of self-compassion and self-control
Kilo öz-damgalamasi ile duygusal yeme arasindaki i̇lişki: Öz-şefkat ve öz-denetimin rollerinin i̇ncelenmesi
- Tez No: 1008980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERRİN ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kilo öz-damgalaması ile duygusal yeme arasındaki ilişkide öz-şefkat ve öz-denetimin aracı rolleri incelenmiştir. Araştırmaya, 18–76 yaşları arasında (Ort. = 38.52, SS = 14.45), 18 yaş ve üzerinde olma ve yeme bozukluğu öyküsüne sahip olmama dâhil edilme ölçütlerini karşılayan toplam 452 Türk katılımcı dâhil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Kilo Açısından Kendini Damgalama Ölçeği (WSSQ), Öz-Anlayış Ölçeği (SCS), Kısa Öz-Kontrol Ölçeği (BSCS) ve Duygusal Yeme Ölçeği (EES) kullanılmıştır. Katılımcılar ölçekleri SurveyMonkey çevrim içi anket platformu aracılığıyla yaklaşık 10–15 dakika içinde tamamlamıştır. İstatistiksel analizler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26 sürümü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Korelasyon analizleri, kilo öz-damgalaması, öz-şefkat, öz-denetim ve duygusal yeme arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Paralel aracı değişken analizleri, öz-şefkat ve öz-denetimin kilo öz-damgalaması ile duygusal yeme arasındaki ilişkide kısmi aracı rol oynadığını ortaya koymuştur. Bulguların yorumları ile birlikte çalışmanın güçlü yönleri, sınırlılıkları, geleceğe yönelik araştırma önerileri ve pratik/uygulamaya yönelik çıkarımları tartışma bölümünde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study examined the mediating roles of self-compassion and self-control in the relationship between weight self-stigma and emotional eating. A total of 452 Turkish participants aged 18 to 76 years (M = 38.52, SD = 14.45) who met the inclusion criteria of being 18 years of age or older and having no history of an eating disorder completed the present study. The Demographic Information Form, the Weight Self-Stigma Questionnaire (WSSQ), the Self-Compassion Scale (SCS), the Brief Self-Control Scale (BSCS), and the Emotional Eating Scale (EES) were administered. Participants completed the instruments via the SurveyMonkey online survey platform, which took approximately 10–15 minutes. Statistical analyses were conducted using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS), version 26. Correlational analyses indicated significant relationships among weight self-stigma, self-compassion, self-control, and emotional eating. Parallel mediation analyses indicated that self-compassion and self-control partially mediated the relationship between weight self-stigma and emotional eating. The interpretations of the findings, along with the study's strengths, limitations, future directions, and practical implications, are presented in the discussion chapter.