Atık seramik tozu, uçucu kül ve fiber cam lif katkılı kompozitlerin yüksek sıcaklıkta mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the high-temperature mechanical properties of composites incorporating waste ceramic powder, fly ash, and glass fiber
  1. Tez No: 1008982
  2. Yazar: ALİHAN BENGÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ İŞSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yapılan bu çalışmada inşaat sektöründe geniş bir kullanım alanı olan seramik atıklarının doğayı kirletmemesi ve beton içinde kullanılarak geri dönüştürülebilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda diğer bir endüstriyel atık malzeme olan uçucu kül geri kazandırılıp doğayı koruma amacıyla çimento yerine ikame edilmiştir. Bu sayede hem daha çevreci bir beton elde edilirken hem de çimento yerine atık malzemeler kullanıldığı için daha ekonomik bir beton elde edebilmiştir. Atık seramik tozu ve uçucu kül ağırlıkça %10, %20, %30 oranlarında çimento yerine ikame edilerek kendiliğinden yerleşen harç (KYH) üretilmiştir. Numunelerimize cam lifi karıştırılarak özellikle daha yüksek çekme mukavemeti ve yüksek basınç dayanımı elde etmek amaçlanmıştır Kendiliğinden yerleşen harç üretebilmek için öncelikle numunelerimiz EFNARC 2005 standartlarına uygun olarak mini slump yayılma ve mini V-hunusi deneylerine tabi tutulmuştur. Müteakiben etüvde bekletilerek yüksek sıcaklığa karşı dayanım ve dayanıklılığı incelemek için 22 0C, 400 0C ve 800 0C derecelerde basınç, eğilme ve ultra ses deneyleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to prevent environmental pollution caused by ceramic waste—which has a wide range of applications in the construction industry—and to enable its recycling by incorporating it into concrete. Additionally, fly ash, another industrial waste material, was recovered and used as a partial replacement for cement in order to contribute to environmental protection. In this way, a more sustainable concrete was obtained, while also achieving a more economical mixture due to the substitution of cement with waste materials. Waste ceramic powder and fly ash were used to replace cement at rates of 10%, 20%, and 30% by weight to produce self-compacting mortar (SCM). Glass fibers were incorporated into the specimens to achieve higher tensile strength and higher compressive strength. To ensure the production of self-compacting mortar, the specimens were first subjected to mini slump flow and mini V-HUNİSİ tests in accordance with EFNARC 2005 standards. Subsequently, after being kept in an oven, compressive strength, flexural strength, and ultrasonic pulse velocity tests were conducted at temperatures of 22 °C, 400 °C, and 800 °C to evaluate their resistance and durability under elevated temperatures.