Otel oda fiyatlarının hedonik model ile analizi: Konya örneği
Analysis of hotel room prices using the hedonic model: The Konya example
- Tez No: 1009004
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, heterojen malların farklı özelliklerinin tüketicilere sağladığı faydaları analiz etmeye imkân tanıyan hedonik fiyatlandırma modeli çerçevesinde, Konya ilinde faaliyet gösteren otellerin oda fiyatlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Konya ili sınırları içerisinde yer alan otellerin sahip oldukları çeşitli niteliklerin oda fiyatları üzerindeki marjinal etkileri incelenmiştir. Araştırmada logaritmik doğrusal (yarı logaritmik) model tercih edilmiş ve analizler EViews-12 programı kullanılarak en küçük kareler yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında 23 bağımsız değişken ve 1 bağımlı değişken yer almakta olup, bağımsız değişkenlerin etkilerinin yüzde olarak yorumlanabilmesini sağlamak amacıyla bağımlı değişkenin logaritması alınmıştır. Elde edilen bulgular, bağımsız değişkenlerden yedisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermekte; bu değişkenlerin beşinin oda fiyatları üzerinde pozitif, ikisinin ise negatif yönde etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamına, Konya ilinde faaliyet gösteren Turizm İşletme Belgeli toplam 44 otel dâhil edilmiştir. Otellerin temel özellikleri dikkate alınarak bu özelliklerin fiyatlar üzerindeki etkileri yüzdesel olarak hesaplanmıştır. Veriler çevrim içi platformlardan elde edilmiş; otellere ilişkin nitelikler booking.com.tr adresinden, oda fiyatlarına ilişkin veriler ise trivago.com.tr adresinden temin edilmiş, eksik bilgiler ise otellerle doğrudan iletişime geçilerek tamamlanmıştır. Bu yönüyle çalışma, otel fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan faktörlerin ortaya konulmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, within the framework of the hedonic pricing model—which allows for the analysis of the benefits that the various characteristics of heterogeneous goods provide to consumers—the aim was to identify the factors influencing room rates at hotels operating in the province of Konya. Accordingly, the marginal effects of various characteristics possessed by hotels located within the boundaries of Konya Province on room rates were examined. A logarithmic linear (semi-logarithmic) model was selected for the study, and the analyses were conducted using the least squares method with the EViews-12 software. The study includes 23 independent variables and 1 dependent variable; the logarithm of the dependent variable was taken to ensure that the effects of the independent variables could be interpreted in percentage terms. The findings indicate that seven of the independent variables are statistically significant; it was determined that five of these variables have a positive effect on room rates, while two have a negative effect. The study included a total of 44 hotels operating in Konya Province that hold a Tourism Business License. Taking into account the hotels' key characteristics, the effects of these characteristics on prices were calculated as percentages. Data was obtained from online platforms; hotel attributes were sourced from booking.com.tr, while room price data was obtained from trivago.com.tr. Missing information was completed by contacting the hotels directly. In this regard, the study contributes to identifying the factors that influence hotel pricing.