Bilim Çocuk Dergilerindeki kök değerlerin fen bilimleri öğretim programı kazanımlarına göre incelenmesi
Science curriculum of root values in Science Children's Journals examining according to acquisitions
- Tez No: 821902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ANILAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de en çok okunan çocuk dergilerinden biri olan Bilim Çocuk dergilerinin 2018-2022 yılları arasında yayımlanan 60 dergisinde 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı'nda bulunan kök değerler ve kök değerlerin 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı'nda bulunan kazanımlar ile ilişkinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma desenlerinden doküman analizi kullanılmıştır. 2018-2022 yılları arasında yayımlanan Bilim Çocuk dergilerinde 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı'nda bulunan kök değerler açısından analiz edilmesi sonucunda 2018 yılında dergilerdeki metinlerde 944, 2019 yılındaki metinlerde 527, 2020 yılındaki metinlerde 620, 2021 yılındaki metinlerde 697, 2021 yılındaki metinlerde 697 ve 2022 yılındaki metinlerde 628 kere kök değerlere yer verildiği tespit edilmiştir. Dergilerde bulunan görsellerdeki kök değerler incelendiğinde ise 2018 yılında 332, 2019 yılında 319, 2020 yılında 326, 2021 yılında 347 ve 2022 yılında 315 kere kök değerlere yer verildiği belirlenmiştir. 2019, 2020 ve 2022 yılarında metinlerde dürüstlük değerine değinilmeyip diğer değerlere yer verildiği, 2019, 2020, 2021 ve 2022 yıllarındaki görsellerde dürüstlük, sabır ve sevgi değerlerine değinilmeyip diğer değerlere yer verildiği belirlenmiştir. Bilim Çocuk dergilerinde bulunan kök değerlerin kazanımlar ile ilişkisi incelendiğinde 2018 yılında bulunan kök değerlerin en çok sırasıyla 5, 7, 8 ve 6. sınıf kazanımlarıyla, 2019 yılında bulunan kök değerlerin en çok sırasıyla 5, 8, 7 ve 6. sınıf kazanımlarıyla, 2020 yılında bulunan kök değerlerin en çok sırasıyla 5, 7, 8 ve 6. sınıf kazanımlarıyla, 2021 yılında bulunan kök değerlerin en çok sırasıyla 5, 7, 8 ve 6. sınıf kazanımlarıyla ve 2022 yılında bulunan kök değerlerin en çok sırasıyla 5, 7, 8 ve 6. sınıf kazanımlarıyla ilişkili olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak ise Bilim Çocuk dergilerinde kök değerlerin homojen şekilde dağılım göstermediği belirlenmiştir. Bulunan kök değerlerin ise en fazla 5. sınıf kazanımları ile ilişkili olduğu, daha sonra 7 ve 8. sınıf kazanımları ve en az ise 6. sınıf kazanımları ile ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the relationship between the root values and root values in the 2018 Science Curriculum and the achievements in the 2018 Science Curriculum in 60 journals published between 2018-2022, one of the most widely read children's journals in Turkey. The method of the research was document analysis, one of the qualitative research designs. As a result of the analysis in terms of the root values found in the 2018 Science Education Program in Science Child magazines published between 2018-2022, 944 in the texts in 2018, 527 in the texts in 2019, 620 in the texts in 2020, 697 in the texts in 2021, 697 in the texts in 2021 and 2022. It has been determined that the root values were included 628 times in the texts of the year. When the root values in the images in the magazines were examined, it was determined that the root values were included 332 times in 2018, 319 times in 2019, 326 times in 2020, 347 times in 2021 and 315 times in 2022. It has been determined that the value of honesty is not mentioned in the texts in 2019, 2020 and 2022, but other values are included. When the relationship between the root values found in Science Children's journals and the achievements is examined, the root values found in 2018 are the 5th, 7th, 8th and 6th grade achievements, respectively, the root values found in 2019 are the 5th, 8th, 7th and 6th grade achievements, respectively, in 2020. root values found in 5th, 7th, 8th and 6th grades respectively, root values found in 2021 with 5th, 7th, 8th and 6th grades, respectively, and root values in 2022 with 5, 7, 8 and 6th grades, respectively. It was determined that it was related to the 6th grade achievements. As a result, it was determined that the root values did not show a homogeneous distribution in Science Child journals. It was determined that the root values found were mostly related to the 5th grade achievements, then to the 7th and 8th grade achievements, and the least to the 6th grade achievements.