Veri tabanı teknolojileri ve iş dünyasında uygulamaları
  1. Tez No: 100904
  2. Yazar: UĞUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Geleneksel dosya sistemleri artık şirketlerin bugünkü rekabet şartlarından kaynaklanan ani enformasyon isteklerine cevap verememektedir. Şirketlerde birbirlerinden bağımsız departmanlar çeşitleri çok sayıda artan uygulamaları birbirlerinden bağımsız zamanlarda kullanmaya başladıklarında, bu durum geleneksel dosya sistemlerinde birçok probleme neden olmaktadır. Bunlardan en önemlileri gereksiz bilgi, veri fazlalığı; program ve veri bağımlılığı; veri karmaşıklığı; organizasyon karmaşıklığı; zayıf güvenlik; veri paylaşımı ve kullanımında eksiklik; program geliştirme ve bakımın maliyetli olması gibi sorunlardır. İşte veri tabanları, şirketlerin artmakta olan ihtiyaçlarını veriyi merkezileştirerek ve veri fazlalığını minimize ederek daha organize ve etkili bir şekilde sağlamaktadırlar. Tabii ki, veri tabanı sistemlerinin de beraberlerinde getirdikleri ve şirketlerin dikkate almaları gerektiği unsurları bulunmaktadır. Herşeyden önce bir veri tabanı arkasında etkili bir Veri Tabanı Yönetim Sistemi (VTYS)' nin desteğini hissetmelidir. Bir şirkete VTYS kurmak zor ve pahalı olabilmesinin yanında, VTYS programları için gereken depolama ihtiyaçları için daha fazla donanım kapasitesine gerek olabilmektedir. Ayrıca organizasyonda merkezi bir veri tabanı kurulduğu düşünüldüğünde, sistemin hatalara ve başarısızlıklara kaşı duyarlılığı artmaktadır. Veri tabanı teknolojisi seçiminde bu unsurlar dikkatlice düşünülmelidir. Bunun dışında, değişik veri yapılarına sahip veri tabanı modelleri bulunmaktadır (Hiyerarşik, ağ, ilişkisel). En basit olarak bu modellerden birisinin seçimi bile şirketin potansiyel uygulamalarına göre değerlendirilmelidir, çünkü her-bjr Modelin herhangi bir şirkette uygulama performansı farklı olacaktır. Bu çalışmada ayrıca günümüzde en popüler veri tabanı teknolojileri olan Oracle, Progress ve SQL Server ayrıca incelenmektedir. Pratik uygulamada şirketler kendileri açısından veri tabanı seçme kriterlerini bu üç veri tabanı üzerinde değerlendirmekte ve maliyet/ performans açısından en uygun veri tabanı teknolojisini uygun görmektedir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The traditional file systems cannot support the requests of the organizations within today's competitive environment. When the different departments of the organizations begin to use the increasing number of applications within independent time periods, this situation creates very big problems in the traditional systems. The major problems are useless data, data redundancy, program and data dependance, data complexity, organization complexity, pure security, the lack of data share and use, the cost of program development and maintenance. Thus the databases supply the increasing demands of the companies via centralizing the data and minimizing data redundancy. There are also some facts (that come together with the database systems) to be considered by the organizations. First of all, the database must have the support of an efficient DBMS. The installation of DBMS in an organization is hard and expensive and also the storing requirements for these DBMS programs need more of the hardware capacity. More, if a central database is established within the organization, the system may be subject to failures. These facts should be seriously considered during the database technology selection. Besides these, there are different types of database models having different structures (hierarchical, network, relational). Simply even the selection of these models should be evaluated according to organization's applications. Because each model's performance will be differ within any organization. This study also covers the most popular database technologies: Oracle, Progress and SQL Server. In application, the organizations evaluate the database selection criteria for each of these and they decide on the most suitable one according to the cost/utility analysis. vm