Kardiyak biyobelirteçleri ile serum yağ asitleri profilleri arasındaki kolerasyonun araştırılması
Investigation of the correlation between cardiac biomarkers and serum fatty acid profiles
  1. Tez No: 1009044
  2. Yazar: HAVVA NUR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİHNİ ONUR UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, akut miyokard infarktüsü (MI) tanısında serbest yağ asidi/albümin (FA/Alb) oranının tanısal performansını değerlendirmek ve troponin (t=0) ile karşılaştırarak FA/Alb'nin klinik kullanıma yönelik katkısını ortaya koymaktır. Çalışma, MI (n=46) ve kontrol (n=46) gruplarından oluşan vaka-kontrol tasarımında yürütülmüştür. Troponin (t=0) ve FA/Alb düzeyleri için tanımlayıcı istatistikler hesaplanmış; gruplar arası farklar istatistiksel olarak test edilerek etki büyüklükleri raporlanmıştır. Tanısal ayırt edicilik ROC analizi ile değerlendirilmiş, kesim noktaları (FA/Alb=3,1; troponin=10) üzerinden performans metrikleri ve güven aralıkları hesaplanmıştır. Ayrıca prediktif değerlerin prevalansa göre değişimi incelenmiş ve klinik karar faydasını değerlendirmek amacıyla decision curve analysis (DCA) uygulanmıştır. MI grubunda troponin düzeyi kontrol grubuna göre belirgin olarak daha yüksek ve geniş dağılımlı bulunmuştur (MI: ort. 5493,5±9203,99; kontrol: 6,00±1,31; p=0,001; Cohen's d=0,84). FA/Alb oranı da MI grubunda anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır (MI: 4,68±1,49; kontrol: 2,00±1,15; p=0,001; Cohen's d=2,01). ROC analizinde FA/Alb için AUC=0,87 (%95 GA: 0,80–0,93), troponin (t=0) için AUC=0,94 (%95 GA: 0,87–1,00) hesaplanmıştır. FA/Alb cut-off=3,1 için duyarlılık 1,00, spesifiklik 0,67, PPV 0,75, NPV 1,00, doğruluk 0,84, LR+ 3,07, LR− 0,00 ve F1-skoru 0,86 olarak belirlenmiştir. Prediktif değer analizinde prevalans arttıkça PPV'nin arttığı, NPV'nin azaldığı gözlenmiş; DCA bulguları, FA/Alb ve troponin stratejilerinin farklı eşik olasılık aralıklarında net yarar üretebildiğini göstermiştir. Elde edilen bulgular, FA/Alb oranının MI tanısında iyi düzeyde ayırt edici performans sergilediğini ve seçilen kesim noktasında özellikle yüksek duyarlılık/NPV ile MI'ı dışlama yönünde güçlü bir profil sunduğunu göstermektedir. Troponin (t=0) beklenen biçimde daha yüksek diskriminasyon sağlasa da, FA/Alb oranı tanısal sürece tamamlayıcı bir biyobelirteç olarak katkı potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to evaluate the diagnostic performance of the free fatty acid/albumin (FA/Alb) ratio in the diagnosis of acute myocardial infarction (MI) and to reveal the contribution of FA/Alb to clinical use by comparing it with troponin (t=0). The study was conducted in a case-control design consisting of MI (n=46) and control (n=46) groups. Descriptive statistics were calculated for troponin (t=0) and FA/Alb levels; intergroup differences were statistically tested and effect sizes were reported. Diagnostic discrimination was evaluated with ROC analysis, and performance metrics and confidence intervals were calculated based on cutoff points (FA/Alb=3.1; troponin=10). In addition, the change in predictive values with prevalence was examined, and decision curve analysis (DCA) was applied to evaluate clinical decision utility. Troponin levels were significantly higher and more widely distributed in the MI group compared to the control group (MI: mean 5493.5±9203.99; control: 6.00±1.31; p=0.001; Cohen's d=0.84). The FA/Alb ratio was also found to be significantly higher in the MI group (MI: 4.68±1.49; control: 2.00±1.15; p=0.001; Cohen's d=2.01). In the ROC analysis, the AUC for FA/Alb was calculated as 0.87 (95% CI: 0.80–0.93), and the AUC for troponin (t=0) was calculated as 0.94 (95% CI: 0.87–1.00). For the FA/Alb cut-off of 3.1, sensitivity was determined as 1.00, specificity as 0.67, PPV as 0.75, NPV as 1.00, accuracy as 0.84, LR+ as 3.07, LR− as 0.00, and F1-score as 0.86. In predictive value analysis, it was observed that PPV increased and NPV decreased as prevalence increased; DCA findings showed that FA/Alb and troponin strategies could produce a net benefit in different threshold probability ranges. The findings indicate that the FA/Alb ratio exhibits good discriminatory performance in MI diagnosis and offers a strong profile for excluding MI, especially with high sensitivity/NPV at the selected cut-off point. Although troponin (t=0) provided higher discrimination as expected, the FA/Alb ratio has the potential to contribute as a complementary biomarker to the diagnostic process.