Ana dil temelli ebeveyn eğitim programının iki dilli çocukların dil ve erken okuryazarlık becerilerine etkisi
The effect of first-language-based parent education program on the language and early literacy skills of bilingual children
  1. Tez No: 1009043
  2. Yazar: NUR SEDA SABAN DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAVİŞ EMEL KULAK KAYIKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Morfoloji, Linguistics, Morphology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, mevcut literatüre farklı nedenlerden ötürü anadillerinin konuşulduğu ülkelerden farklı bir ülkeye göç etmek durumunda kalmış ebeveynlerin çocuklarının dil ve erken okuryazarlık becerilerini destekleyecekleri bir program kazandırmaktır. Hipotezimiz, çift dilli çocukların anadillerinde sunulan dil ve erken okuryazarlık becerilerini desteklemeye yönelik ebeveyn eğitiminin çift dilli çocukların hem anadillerindeki hem de ikinci dillerindeki dil becerilerini ve erken okuryazarlık becerilerini destekleyeceği yönündedir. Bu hipotezler ve amaçlar dahilinde, eğitim programının etkililiğini etkileyebilecek çocuğa ve aileye özgü faktörler (dile maruz kalma zamanı, ebeveyn-çocuk etkileşim süresi, ev okuryazarlık durumu, ebeveynlerin dillerdeki becerileri vb.) de incelenecek ve sonuçlar raporlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to provide a program to support the language and early literacy skills of bilingual children whose parents had to migrate to a different country from their home country, where their first language is spoken. Our hypothesis is that parent education to support language and early literacy skills of bilingual children in their first language provides bilingual children with gains in their language early literacy skills not only in their first language but also in their second language. Within these hypotheses and purposes, child and family-specific factors (time of exposure to languages, parent-child interaction time, home literacy conditions, parental skills in languages, etc.) that may affect the effectiveness of the education program will also be examined, and the results will be reported.