Gömülü teori yaklaşımı ile ergenlerde maneviyatın kavramsal ve bağlamsal analizi
Spirituality in adolescents with a grounded theory approach conceptual and contextual analysis
  1. Tez No: 1009048
  2. Yazar: SALİHA ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Din, Psychology, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma maneviyat kavramını çocukluk döneminde başlayan ve ergenlikte ise hızlanan sosyalleşme alanlarıyla ergen bireylerin zihinlerindeki bağlantıları, kendi kültürel kodları içerisinde anlama ihtiyacına cevap vermesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada ergenlik dönemindeki bireylerin maneviyat algısını ortaya koymak; maneviyatın; kavramsal, operasyonel, geleneksel, çevresel, sosyo-politik kodlarını bağlamı içerisinde anlamayı amaçlamaktadır. Bireyin bağlantılarının takip edilmesi hem de yaşanılan ve araştırmaya konu olan bölgelerin çalışmada yorumlanması adına yordayıcı paradigma esas alınarak nitel bir desen tercih edilmiştir. 09.03.2023 tarihinde etik kurul izni alınmış, 10.04.2023 – 10.05.2023 tarihleri arasında veri toplama işlemi gerçekleşmiştir. Ankara ilinde örgün öğretime devam eden Yenimahalle Tevfik İleri AİHL, Mamak Hüseyin Gazi AİHL, Mamak Volkan Gürbüzalp Anadolu Lisesi okullarındaki 13- 18 yaş arasında 36 öğrenciye yönlendirilen tam yapılandırılmış 11 açık uçlu 8 tam yapılandırılmış soru ayrıntılı görüşmeler ile elde edilmiştir. Veriler tematik kodlama yapılarak temellendirilmiş kuram analizi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın neticesinde katılımcıların maneviyatı 3 çekirdek kategori üzerinden şekillenmiştir. Ergen bireyler maneviyatlarını konumlandırırken ilişkisel bağlar; arkadaşlık, kurumlar(dini- milli eğitim kurumları), toplumsal ilişkiler, siyaset, yapısal bağlar dendiğinde; aile, kültür ve içinde bulundukları kurumlardan edindikleri bilgilerden beslenerek maneviyat kavramlarını oluşturmaktadır. Özsel temas halinde de; maddi fenomenler, kendilik hali, aşkınla bağ kurarak şekillenen maneviyat kavramı diğerlerinden ayrışan özsel deneyimler ile de yaşamaktadır. Ergen bireylerin maneviyat kavramı sanıldığının aksine yetişkinler ile aynı manevi beslenme kanallarına sahiptir ve bireysel iyi olma haline dair duygular, bireye hediye edilen maddi eşyalar, kurulan aile ve arkadaşlık bağları dini bağlamdan ayrı olarak ergen bireylerin maneviyat tanımlamasın da yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to respond to the need to understand the concept of spirituality in the minds of adolescents within their own cultural codes and the connections between the areas of socialization that begin in childhood and accelerate in adolescence. The study aims to reveal the perception of spirituality of adolescents and to understand the conceptual, operational, traditional, environmental, socio-political codes of spirituality within its context. A qualitative design was preferred based on the predictive paradigm in order to follow the connections of the individual and to interpret the regions experienced and subject to the research in the study. On 09.03.2023, ethics committee permission was obtained and data collection took place between 10.04.2023 - 10.05.2023. The data were obtained through detailed interviews with 11 open-ended and 8 fully structured questions directed to 36 students between the ages of 13 and 18 at Yenimahalle Tevfik İleri AİHL, Mamak Hüseyin Gazi AİHL, Mamak Volkan Gürbüzalp Anatolian High School, which continue formal education in Ankara. The data were analyzed by thematic coding and grounded theory analysis. As a result of the study, the participants' spirituality was shaped through 3 core categories. Relational ties when adolescents position their spirituality; friendship, institutions (religious and national educational institutions), social relations, politics, structural ties; spirituality by feeding on the knowledge gained from family, culture and religious institutions.