Görsel yöre tasarımında DHTML üzerinden görüntü fontları kullanımı; TEX2DHTML çeviricisi
At A website design image font usage via DHTML; TEX2DHTML converter
- Tez No: 100906
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN DEMİRALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
GÖRSELYÖRE TASARIMINDA DHTML ÜZERİNDEN GÖRÜNTÜ FONTLARI KULLANIMI : TEX2DHTML ÇEVİRİCİSİ ÖZET Sanal bir ortam olan internet, özelikle son yıllarda çok farklı uygulamalar ile günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaya başlamıştır ve gelecekte öneminin giderek artacağı görülmektedir. Bunu bizlere düşündüren, teknolojideki hızlı değişimin internet ve benzeri ortamları, işlevleri ve yararlılığı giderek artan ortamlar olarak hayatımıza sokmasıdır. Ancak bu hızlı değişim beraberinde teknik olanakların artırılması ihtiyacım da taşımaktadır. Sözkonusu ihtiyaçlardan birisi de görselyöre tasarımlarının tüm farklı mimarilerden bakıldığında aynı görünüme sahip kılınmasıdır. Yazı tipleri, bu farklılaşma unsurulanndan birisidir. Yapılan çalışma ile özellikle akedemik ortamlarda kullanılmakta olan TeX kelime işlemcisinin çıktılarım internete taşıyabilmek ve -taşıma işlemi sonunda farklı tarayıcılardan farklı görüntülere ulaşılmaması için- TeX kelime işlemcisi tabanlı yeni, dinamik yazı tipleri oluşturmak hedeflenmiştir. Gerek dinamik yazı tipleri gerekse TeX çıktılarının HTML'ye çevrilmesi konularında alternatif çalışmalar bulunmaktadır. Ancak her çalışmalım avantaj lan ve dezavantajları vardır. Bu çalışmada alternatiflerin getiri ve götürüleri gözönünde bulundurularak karşılaştırmalar yapılmakta ve diğer çalışmalara ait örneklemeler verilmektedir. Tüm bunlar ikinci bölümde ele alman konulardır. Bu çalışmada yazı tiplerinin üretilmesi için Bash kabuk programlama ve TeX programlama dillerinden; ghostscript, convert gibi grafik çıktıları üretmede kullanılacak uygulamalardan yaralanılmıştır. Kabuk programlama, her bir aşaması komut satırından gerçekleştirilecek olan işlemler topluluğunun belli bir sırada, bir önceki çıktının sonuçlarını kontrol edecek şekilde çalıştırılmasına olanak tanıdığından çalışma için çok uygun olmuştur. Yazı tiplerinin TeX çıktıları olarak üretilmesi ise TeX'in internet ortamında görüntülenmesi hedefi güdüldüğünden çalışmanın amacına çok uygundur. viTeX çıktılarının istenilen formata getirilmesi için ise Perl programlama dilinden yararlanılmıştır. Burada formatlama ile kasdedilen ele alman dokümanın çıktıda görülmek istenilen satır boylarına göre yeniden yazdınlması, gerekli yerlerde Türkçe dilbilgisi kuralları gözönünde bulundurularak heceleme işlemi yapılması ve dinamik fontları kullanabilen bir yapı haline getirilmesidir. Perl, özellikle veriler üzerinde yapılacak işlemlerde esnek ve etkili bir kullanım sağladığından çalışma için uygun olmaktadır. Oluşturulan dokümanın tarayıcı aracılığı ile internete açılmasında ise dinamik HTML ve javascript kullanılmıştır. Uygulamaları geliştrime aşamasında kullanılan yöntemler ve geliştirme amaçlan ayrıntıları ile üçüncü bölümün konusudur. Sonuç bölümünde, belirlenen hedef doğrultusunda alman sonuçlar ve belirlenen amaç için yapılanların ihtiyacı ne ölçüde karşıladığı ve ileride yapılması gerekenlerden bahsedilmektedir. Bu çalışma ile, hedeflenen fonksiyonlarım tam olarak yerine getiren, İnternet şartlarına uygun bir sistemin ne şekilde hazırlanabileceğine ilişkin bir model geliştirilmeye çalışmış ve birtakım örnekler üzerinde uygulanarak hayata geçirilebileceği gözlemlenmiştir. vn
Özet (Çeviri)
AT A WEBSITE DESIGN IMAGE FONT USAGE VIA DHTML TEX2DHTML CONVERTER SUMMARY During recent years, the virtual media called Internet has become more and more important in our daily lives and it is expected to increase its importance in the future. The effect of the improvements in technology on Internet and similar environments helped us to make this forecast. It must be also kept in mind that these changes come together with some new techical requirements. One of the technical requirements is to be able to view the images as the same way when accessed from browsers running on different architectures. Fonts are one of the things that create difference. The aim of this study is to make the outputs from TeX, which is a very popular wordprocessor in academical studies, usable in internet environment and create new dynamic fonts for TeX. It is a fact that there are other studies on both dynamic fonts and conversion of TeX outputs to HTML. Each study has cons and pros. In the second part of this study, comparisons have been made taking in to consideration of the positive and negative sides of different alternatives and some examples from other studies have been supplied. In this study,“Bash”shell programming and TeX programming languages are used for programming purposes, where as Ghostscript and Convert are used for producing the visual outputs. It has been realised that shell programming method was very convenient for this study as it allows to run a group of transactions in an order from the command line, checking the results of the previous outputs. As the aim is to make TeX outputs visible from the Internet environment, creating the fonts as TeX outputs for this study is also very suitable. Perl programming language has been used for formatting the TeX outputs. Here the phrase“formatting”is used for describing the required actions to create the printed document in desired font size, enabling spelling in required places according to the Vlllrules present in Turkish language and creating a structure using dynamic fonts. Perl is chosen for the study as it can be used on data in a powerful and flexible way. Dynamic HTML and Javascript are used for publishing the created document on the Internet. The methods and development purposes are explained in detail in the third part of this study.. In conclusion part, the results and the things has to be done in future studies are explained. Within this study, it has been tried to demonstrate how a suitable model for Internet can be developed that can perform all the desired actions. It is also shown by examples that it can be used in real life. IX