Algılanan ebeveyn tutumları ile ontolojik iyi oluş arasındaki ilişkide bilişsel çarpıtmalar ile mutlak gerçek ihtiyacının aracı rolü
The mediating role of cognitive distortions and the need for absolute truth in the relationship between perceived parental attitudes and ontological well-being
  1. Tez No: 1009084
  2. Yazar: SİNEM İRMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bireylerin iyi oluşunu etkileyen faktörlerin ve ebeveyn tutumlarının bilişsel yapı ile varoluşsal iyi oluş üzerindeki rolünün anlaşılması, kuramsal ve klinik açıdan önemli bir araştırma alanıdır. Bu çalışma, 18-65 yaş arası 411 yetişkin katılımcı üzerinde algılanan ebeveyn tutumlarının (demokratik, koruyucu-istekçi, otoriter) ontolojik iyi oluş üzerindeki etkisini ve bu ilişkide bilişsel çarpıtmalar ile mutlak gerçek ihtiyacının aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modelindeki araştırmada veriler; Algılanan Ana Baba Tutum Ölçeği, Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği, Mutlak Gerçek İhtiyacı Ölçeği ve Ontolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılarak toplanmış ve Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, otoriter ve koruyucu-istekçi ebeveyn tutumlarının bireylerin bilişsel çarpıtmalarını artırdığını; artan bilişsel çarpıtmaların ise ontolojik iyi oluşu anlamlı düzeyde düşürdüğünü göstermiştir. Hipotezlerin aksine, Mutlak Gerçek İhtiyacının iyi oluş üzerinde anlamlı bir etkisi saptanmamış ve aracı rolü doğrulanmamıştır. Buna karşın, otoriter ebeveyn tutumunun ontolojik iyi oluşu hem bilişsel çarpıtmalar üzerinden dolaylı hem de doğrudan negatif yönde etkilediği belirlenmiş ve Kısmi Aracılık Modeli ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, erken dönem ebeveyn deneyimlerinin yetişkinlikteki varoluşsal iyi oluş üzerindeki etkisini göstererek, terapötik müdahalelerde gelişimsel kökenlerin de ele alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding the factors that influence individuals' well-being and the role of parental attitudes in shaping cognitive structures and existential well-being represents an important area of inquiry in both theoretical and clinical psychology. This study aims to examine the effects of perceived parental attitudes (democratic, overprotective-demanding, and authoritarian) on ontological well-being among 411 adults aged 18–65, as well as the mediating roles of cognitive distortions and the need for absolute truth in this relationship. Designed within a correlational research framework, data were collected using the Perceived Parental Attitude Scale, the Cognitive Distortions Scale, the Need for Absolute Truth Scale, and the Ontological Well-Being Scale, and analyzed through Structural Equation Modeling (SEM). The findings indicated that authoritarian and overprotective-demanding parental attitudes significantly increased cognitive distortions, and that increased cognitive distortions significantly decreased ontological well-being. Contrary to the hypotheses, the Need for Absolute Truth did not have a significant effect on well-being, and its mediating role was not supported. However, authoritarian parental attitude negatively affected ontological well-being both directly and indirectly through cognitive distortions, supporting a partial mediation model. These results demonstrate the impact of early parental experiences on existential wellbeing in adulthood and emphasize the importance of addressing developmental origins, in addition to current cognitive processes, in therapeutic interventions.