Bilge liderlik ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin aracı rolü: Havayolu sektöründe bir araştırma
The mediating role of perceived organizational support in the relationship between wise leadership and innovative work behavior: A study in the airline industry
  1. Tez No: 1009083
  2. Yazar: FADİME ZEHRA ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz havayolu sektöründe yüksek rekabet baskısı, yoğun regülasyonlar ve operasyonel riskler, çalışanların yenilikçi iş davranışı (YİD) sergilemesini örgütsel sürdürülebilirlik açısından kritik bir gereklilik hâline getirmektedir. Bu bağlamda, YİD 'nin hangi liderlik yaklaşımları ve hangi örgütsel mekanizmalar aracılığıyla ortaya çıktığının açıklanması, hem kuramsal hem de uygulamaya dönük açıdan önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, bilge liderlik ile YİD arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide algılanan örgütsel desteğin (AÖD) aracı rolünü ortaya koymaktır. Araştırma, Türkiye'de havayolu sektöründe çalışan bireylerden elde edilen nicel veriler üzerinden yürütülmüştür. Araştırma kapsamında kolayda örnekleme yöntemiyle 580 çalışandan çevrim içi anket yoluyla veri toplanmıştır. Çalışmada bilge liderlik, yenilikçi iş davranışı ve algılanan örgütsel destek ölçekleri kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 26 ve Hayes PROCESS Makro aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sürecinde betimsel istatistikler, açımlayıcı faktör analizi, güvenirlik analizleri, korelasyon analizleri ve regresyon temelli aracılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, bilge liderliğin YİD üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca bilge liderlik ile AÖD arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. AÖD'nin de YİD'yi anlamlı biçimde yordadığı belirlenmiştir. Aracılık analizi sonuçları, AÖD'nin bilge liderlik ile YİD arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Sonuçlar, bilge liderliğin YİD'yi yalnızca doğrudan etkilemekle kalmadığını; aynı zamanda çalışanların örgüt tarafından desteklendiklerine ilişkin algılarını güçlendirerek yenilikçi davranışların ortaya çıkmasını dolaylı biçimde de kolaylaştırdığını göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, bilge liderliği YİD literatürüne mekanizma temelli bir çerçeveyle dâhil etmekte ve havayolu sektöründe yenilikçiliğin sürdürülebilir biçimde desteklenmesi için liderlik uygulamaları ile örgütsel destek sistemlerinin birlikte ele alınması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's airline industry, intense competitive pressure, strict regulatory requirements, and high operational risks make employees' innovative work behavior a critical factor for organizational sustainability. In this context, identifying the leadership approaches and organizational mechanisms through which innovative work behavior emerges is of both theoretical and practical importance. The purpose of this dissertation is to examine the relationship between wise leadership and innovative work behavior and to reveal the mediating role of perceived organizational support in this relationship. The study is based on quantitative data obtained from employees working in the airline industry in Türkiye. Within the scope of the research, data were collected from 580 employees through an online survey using a convenience sampling method. Wise leadership, innovative work behavior, and perceived organizational support scales were employed in the study. The data were analyzed using SPSS 26 and Hayes PROCESS Macro. Descriptive statistics, exploratory factor analysis, reliability analysis, correlation analyses, and regression-based mediation analyses were conducted. The findings indicate that wise leadership has a positive and statistically significant effect on innovative work behavior. In addition, a positive and significant relationship was found between wise leadership and perceived organizational support. Perceived organizational support was also identified as a significant predictor of innovative work behavior. Mediation analysis results reveal that perceived organizational support plays a significant mediating role in the relationship between wise leadership and innovative work behavior. Overall, the results demonstrate that wise leadership contributes to innovative work behavior not only directly but also indirectly by strengthening employees' perceptions of organizational support. Accordingly, this study integrates wise leadership into the innovative work behavior literature through a mechanism-based perspective and highlights the importance of jointly addressing leadership practices and organizational support systems to sustainably foster innovation in the airline industry.