Kolesistektomi hastalarında sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak hasta eğitimi ve ameliyathanede aile görüşmesi uygulamalarının hasta sonuçlarına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of patient education and in the operating room family interview practices on patient outcomes using virtual reality in cholecystectomy patients: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 1009105
  2. Yazar: ÇAĞLA ISLATTI MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırma, kolesistektomi hastalarında sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak hasta eğitimi ve ameliyathanede aile görüşmesi uygulamalarının hasta sonuçları üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma türünde yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Aralık 2024-Temmuz 2025 tarihleri arasında İstanbul'daki bir eğitim ve araştırma hastanesinin genel cerrahi servisi ve ameliyathane preoperatif bekleme alanında laparoskopik kolesistektomi planlanan 58 hastayla gerçekleştirilmiştir. Üç gruplu çalışmada ilk gruba ameliyattan önceki gün serviste sanal gerçeklik (VR) gözlüğüyle hasta eğitimi (n=19), ikinci gruba VR hasta eğitimiyle birlikte ameliyathanede VR aile görüşmesi (n=20) uygulanmış ve üçüncü gruba herhangi bir müdahale yapılmamıştır (n=19). Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Strese İlişkin Görsel Analog Skala, Amsterdam Preoperatif Anksiyete ve Bilgi Ölçeği, Richard's Campbell Uyku Ölçeği, Sanal Gerçekliği Değerlendirme Formu ve Memnuniyete İlişkin Görsel Analog Skala ile toplanmıştır. Sanal gerçeklik uygulama aracı olarak Oculus Quest 2 marka VR gözlük kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanında Fisher's Exact testi, Z testi, Kruskal Wallis H testi, Dunn testi, Robust Mixed ANOVA ve Spearman's rho korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortancası 53, %63,8'i kadın ve %91,4'ü evlidir. Eğitim sonrası deney gruplarının stres, anksiyete ve bilgi ihtiyacı puanları düşmüş olup anksiyete ve bilgi ihtiyacı grup içi karşılaştırmalarında anlamlı farklar görülmüştür(p<0,001). Görüşme sonrası VR hasta eğitimi ve VR aile görüşmesi grubunun stres ve anksiyete puanı azalmış, grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda anlamlı farklılık bulunmuştur(p<0,001). Taburculukta VR hasta eğitimi ve VR aile görüşmesi grubu en yüksek uyku kalitesine sahip olup grup içi ve kontrol grubu ile karşılaştırmalarında anlamlı fark mevcuttur(p<0,001). VR hasta eğitimi uygulaması sonrası anksiyete puanları ile ameliyat sonrası uyku kalitesi ilişkisinde anlamlı düşük düzeyde negatif yönlü ilişki (r=-0,297; p<0,05) tespit edilmişken, VR aile görüşmesinin ilave edilmesi sonrasında anlamlı orta düzeyde negatif yönlü ilişki bulunmuştur (r=-0,475; p<0,001). Grupların memnuniyet puanlarının yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Sonuç: Sanal gerçeklikle hasta eğitimi ve sanal gerçeklikle aile görüşmesinin hastaların stres, anksiyete ve bilgi ihtiyacını azalttığı, uyku kalitesini arttırdığı ve memnuniyetlerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of patient education and in the operating room family interview practices using virtual reality glasses on patient outcomes in cholecystectomy patients. Materials and Methods: The study was conducted between December 2024-July 2025 with 58 patients scheduled for laparoscopic cholecystectomy in the general surgery ward and the preoperative waiting area of the operating room at a training and research hospital in Istanbul. In the three-group study, the first group received patient education using virtual reality (VR) glasses in the ward the day before surgery(n=19), the second group received VR patient education along with in the operating room a VR family interview(n=20), and the third group received no intervention(n=19). Data were collected using the Demographic Information Form, the VAS for Stress, the APAIS, the RCSS, the VR Assessment Form, and the VAS for Satisfaction. Oculus Quest 2 VR glasses were used as the VR application tool. In addition to descriptive statistics, Fisher's Exact test, Z test, Kruskal Wallis H test, Dunn test, Robust Mixed ANOVA, and Spearman's rho correlation analysis were used in the evaluation of the data. Results: The median age of the patients was 53, 63.8% were female, 91.4% were married. After the education, the stress, anxiety, and information need scores of the experimental groups decreased, and significant differences were observed in the within-group comparisons for anxiety and information need(p<0.001). After the interview, the VR patient education and VR family interview group's stress and anxiety scores decreased, with significant differences found in both within and between group comparisons(p<0.001). At discharge, the VR patient education and VR family interview group had the highest sleep quality, with significant differences observed both within the group and the control group(p<0.001). While a significant, weak negative correlation(r=-0.297; p<0.05) was found between anxiety scores after the preoperative VR patient education intervention and postoperative sleep quality, the addition of a preoperative VR family interview resulted in a significant, moderate negative correlation (r=-0,475; p<0,001). It was determined that the satisfaction of the groups were high(p<0.001). Conclusion: Virtual reality patient education and virtual reality family interviews have been shown to reduce patients' stress, anxiety, and need for information, improve sleep quality, and positively impact their satisfaction.