Özel gereksinimli çocuğa sahip olan annelerin sosyal destek algıları ile paylaşan ebeveynlik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between perceived social support and sharenting behaviors of mothers with children with special needs
  1. Tez No: 1009106
  2. Yazar: GAMZE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU KÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma özel gereksinimli çocuğa sahip annelerin sosyal destek algıları ile paylaşan ebeveynlik davranışları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen bu araştırmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan, down sendrom (100), otizm spektrum bozukluğu (100) ve öğrenme güçlüğü (100) tanısı almış 6-14 yaş çocuğa sahip 300 anne oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Zimet ve diğerleri (1988) tarafından geliştirilmiş, Türkçe uyarlaması ve psikometrik özellikleri Meral ve Cavkaytar (2013) tarafından incelenmiş Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile Alemdar ve Kahraman (2023) tarafından geliştirilen Paylaşan Ebeveynlik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 29.0 istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırmada, annelerin paylaşan ebeveynlik davranışları ile algılanan sosyal destek algısı arasında düşük düzeyde, negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Paylaşan ebeveynlik davranışlarının; sosyal çevre, destek grubuna katılım, eşin bakım sürecine katılımı ve sosyal medya kullanımı gibi değişkenlere göre anlamlı biçimde farklılaştığı belirlenmiştir. Algılanan sosyal destek düzeylerinin ise gelir durumu, destek grubuna katılım ve aile yapısına bağlı olarak değiştiği görülmüştür. Bulgular, paylaşan ebeveynlik ve sosyal destek algısının çok boyutlu sosyal ve dijital etmenlerle birlikte şekillendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the perceptions of social support among mothers of children with special needs and their sharing parenting behaviors. Conducted using a correlational survey model, the sample for this study consists of 300 mothers living in Istanbul who have children aged 6–14 diagnosed with Down syndrome (100), autism spectrum disorder (100), and learning disabilities (100). In the study, use as a data collection tool the Personal Information Form that developed by the researchers, the Multidimensional Perceived Social Support Scale that developed by Zimet et al. (1988), the Multidimensional Perceived Social Support Scale whose Turkish adaptation and psychometric properties were examined by Meral and Cavkaytar (2013) and the Shared Parenting Scale developed by Alemdar and Kahraman (2023). The data were analyzed using SPSS 29.0. The findings revealed a low-level, negative, and statistically significant relationship between mothers' shared parenting behaviors and their perceived social support. It was determined that shared parenting behaviors varied significantly according to variables such as social environment, participation in support groups, the spouse's involvement in the caregiving process, and social media use. It was also observed that levels of perceived social support varied depending on income status, participation in support groups, and family structure. The findings reveal that shared parenting and perceived social support are shaped by multidimensional social and digital factors.