Kamuda farklılıkların yönetimi ve akademik personelin farklılık algısı: Karşılaştırmalı bir çalışma
Diversity management in the public sector and academic staff's perception of diversity: A comparative study
  1. Tez No: 1009120
  2. Yazar: MEHMET ŞERİF YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT EBİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Modern devletlerin ortaya çıkışından sonra demokrasinin de etkisiyle kamu sektöründe çok farklı kesimlerden bireyler istihdam edilmeye başlanmıştır. Katılımcılığa verilen önem ile birlikte farklılık sahibi bu bireylerin yönetimde söz sahibi olduğu, fikirlerinin daha çok önemsendiği görülmektedir. Bu süreçte farklılıklar, her ne kadar bir zenginlik unsuru olarak kabul görse de bunların bir arada istihdam edilmesinin zorluğu, karşılaştıkları sorunların çözümünün karmaşık bir yapıya sahip olması, farklılık yönetimini bir anlayış ve paradigma olarak ele alınmasını gerekli kılmaktadır. İşte bu noktada Farklılık Yönetimi; farklılığın ne veya neler olduğunu tanımlamaktan bunların istihdamına, karşılaştıkları sorunlara çözüm sunmasından hoşgörü kültürünü oluşturmaya kadar pek çok olguyu kapsayan bir yönetsel anlayış olarak karşımıza çıkmaktadır. Akademi camiasında farklılık algısını ortaya çıkarmak üzere ele alınmış olan bu tez çalışmasında farklılıklara yönelik detaylı bir literatür çalışmasından sonra geniş bir kavramsal çerçeve sunulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı, genel olarak Türkiye'deki tüm akademik personelin, araştırmamız özelinde ise Sakarya ve Kocaeli Üniversitelerinde çalışan akademik personelin, farklılıklara ilişkin bireysel, kurumsal ve öğrenci algılarını ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla karşılaştırmaya dayalı olarak yapılan saha araştırması ile birlikte akademik personelin; etnik köken, yaş, cinsiyet, din ve mezhep, dil, kişilik yapısı, eğitim durumu, ideoloji, siyasi görüş, kültür, engellilik durumu ve sosyal statü gibi farklılıklara ilişkin rahatsızlık düzeyi (bir anlamda farklılığın bu boyutlarını taşıyanlara karşı ne kadar ayrımcı bir tavır içerisinde olduğu ya da olmadığı) ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca akademik personele, farklılıkların bireysel, kurumsal ve öğrenci düzeyinde bir dezavantaj oluşturup oluşturmadığı ve farklılıkların mahcubiyete ve utanç hissine kapılmasına sebep olup olmadığı yönündeki düşünceleri sorulmuştur. Anket çalışmasının son bölümünde ise akademide farklılıklara veya farklılık sahibi bireylere ve bu bireylere yönelik yapılan saldırı ve engellemelere karşı bireysel ve kurumsal davranış boyutu öğrenilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the emergence of modern states, with the influence of democracy, individuals from very different segments of society began to be employed in the public sector. With the importance given to participation, it is seen that these individuals with differences have a say in the management and their ideas are considered more important. In this process, although differences are accepted as an element of enrichment, the difficulty of employing them together and the complex structure of solving the problems they encounter necessitate considering diversity management as an understanding and paradigm. At this point, Diversity Management emerges as a managerial understanding that encompasses many phenomena, from defining what difference is or are, to their employment, from providing solutions to the problems they encounter and to creating a culture of tolerance. In this thesis study, which has been undertaken to reveal the perception of difference in the academic community, an attempt has been made to present a broad conceptual framework after a very detailed literature study on differences. The aim of this study is to reveal the individual, institutional and student perceptions of all academic staff in Turkey, and in our research specifically, the academic staff working in Sakarya and Kocaeli Universities, regarding differences. For this purpose, with the field research conducted based on comparison, for the academic staff; The level of discomfort (in a sense, how discriminatory the attitude is towards those who have these dimensions of difference) regarding differences such as ethnicity, age, gender, religion and sect, language, personality structure, education level, ideology, political view, culture, disability and social status was tried to be measured. In addition, academic staff were asked whether differences create a disadvantage at individual, institutional and student levels and whether they think differences cause embarrassment and shame. In the last part of field study, it was tried to learn the individual and institutional behavior dimension against differences or individuals with differences in the academy and the attacks and obstacles against these individuals.