A grounded theory for agile mindset adoption and development and agility readiness assessment model for employees
Çevik zihniyetin benimsenmesi ve geliştirilmesi için temellendirilmiş bir teori ve çalışanlar için çeviklik hazırlık değerlendirme modeli
- Tez No: 1009142
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Çevik Zihniyet (Agile Mindset) sıklıkla başarılı organizasyonel dönüşümlerin temel taşı olarak gösterilse de, mevcut literatürde teorik olarak az gelişmiş ve genellikle yanlış anlaşılan bir kavram olmaya devam etmektedir. Bu tez, Çevik Zihniyet'in benimsenmesi ve geliştirilmesi için kapsamlı bir Yapılandırmacı Temellendirilmiş Teori (Constructivist Grounded Theory) geliştirerek,“çeviklik yapmak”(yapısal pratikler) ile“çevik olmak”(içselleştirilmiş zihniyet) arasındaki kavramsal boşluğu ele almaktadır. Tez, on beş farklı ülkeden ve otuz dört farklı organizasyondan otuz yedi çeviklik ve zihniyet uygulayıcısı ve araştırmacısının deneyimlerini keşfeden tümevarımsal bir yaklaşım kullanmaktadır. Bulgular, üç farklı zihniyet durumunun incelikle karakterize edilmiş halini sunmaktadır: Çevik Zihniyet, Sabit Zihniyet ve literatüre yeni sunulan Hiper-Çevik Zihniyet (Hyper-Agile Mindset). Tez, erken çocukluk dönemi yetiştirilme tarzı, sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve eğitim geçmişlerinden profesyonel iş deneyimlerine kadar uzanan, Çevik/Sabit Zihniyet oluşumunu etkileyen çok katmanlı bir faktör yelpazesini ortaya koymaktadır. Tez ayrıca, Çevik Zihniyet'in benimsenmesi ve geliştirilmesi bağlamında, toksik kültür ve bürokratik atalet gibi engelleyicileri, hizmetkâr liderlik, psikolojik güvenlik ve insan odaklılık gibi itici güçleri sistematik olarak kategorize etmektedir. Nihai bir katkı olarak, çalışanların gerçek çevikliğe doğru uzanan yolculuklarındaki gelişim aşamalarını değerlendirmek için bir Çevik Zihniyet Değerlendirme Modeli önermektedir. Ticari odaklı ürünlerin ötesine geçerek, başarılı ve sürdürülebilir Çevik dönüşümlerin karmaşık dinamiklerini anlamak için insan merkezli bir bakış açısı sunarak, her türlü organizasyonel sistemin kalbinin doğası gereği insanlardan ve onların zihniyet oluşumlarından meydana geldiği gerçeğini pekiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
While Agile Mindset is frequently cited as the cornerstone of successful organizational transformations, it remains a theoretically underdeveloped and often misunderstood construct in existing literature. This thesis addresses the conceptual gap between“doing Agile”(structural practices) and“being agile”(internalized mindset) by developing a comprehensive Constructivist Grounded Theory for Agile Mindset adoption and development. The thesis employs an inductive approach to explore the experiences of thirty-seven Agile and mindset practitioners and researchers from thirty-four different organizations and fifteen different countries. The findings provide a nuanced characterization of three distinct mindset states: Agile Mindset, Fixed Mindset, and the newly introduced Hyper-Agile Mindset. Furthermore, the thesis uncovers a multi-layered spectrum of factors influencing Agile/Fixed Mindset formation, ranging from early upbringing, socio-cultural, socio-economic, and educational backgrounds to professional work experiences. It systematically categorizes inhibitors, such as toxic cultures and bureaucratic inertia, alongside drivers like servant leadership, psychological safety, and people-centricity, in the context of Agile Mindset adoption and development. As a final contribution, the thesis proposes an Agile Mindset Assessment Model to evaluate employees' developmental stages in their journey toward genuine agility. By moving beyond commercialized products, this thesis offers a human-centric lens to understand the complex dynamics of successful and sustainable Agile transformations, reinforcing that the heart of any organizational system is inherently its people and their mindset formations.