Kronik spesifik olmayan bel ağrılı kadınlarda diyaframa yapılan miyofasyal gevşetmenin akut etkileri
Acute effects of diaphragmatic myofascial release in women with chronic non-specific low back pain
  1. Tez No: 1009149
  2. Yazar: BERRAK DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLICAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik spesifik olmayan bel ağrısı (KSOBA) olan kadınlarda diyafram kasına uygulanan miyofasyal gevşetme (DMG) tekniğinin; ağrı şiddeti, fonksiyonel kapasite, lumbal eklem hareket açıklığı, spinal fasya mobilitesi, iliopsoas kas gerginliği ve torakal mobilite üzerindeki akut etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya kronik spesifik olmayan bel ağrısı şikayeti olan 48 kadın birey dahil edildi. Bireyler rastgele yöntemle; müdahale (diyafram miyofasyal gevşetme), sham (plasebo uygulama) ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba (her grupta n=16) ayrıldı. Bireylerin ağrı şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS), fonksiyonel engel düzeyleri Oswestry Engellilik İndeksi (OSW) ile değerlendirildi; ayrıca lumbal bölge eklem hareket açıklığı, torakolumbal fasya mobilitesi ve iliopsoas kas gerginliği parametreleri ölçüldü. Elde edilen bulgulara göre, tek seanslık diyafram miyofasyal gevşetme uygulamasının ardından müdahale grubunda, sham grubuna kıyasla ağrı şiddeti (VAS) ve fonksiyonel engellilik (OSW) skorlarında istatistiksel ve klinik olarak anlamlı bir iyileşme saptandı (p<0,05). Özellikle ağrı şiddetinde görülen 9,94 mm'lik ayarlanmış ortalama farkın, klinik olarak anlamlı fark (MCID) eşiğine ulaştığı ve“büyük”etki büyüklüğü (g= -0,883) yarattığı görüldü. Çalışmamızın sonucunda, diyafram kasına uygulanan miyofasyal gevşetme tekniğinin kronik bel ağrılı kadınlarda ağrıyı azaltmada ve fonksiyonelliği artırmada akut dönemde etkili olduğu görüldü. Bu sonuçlar, diyaframın sadece bir solunum kası değil, aynı zamanda lumbopelvik stabilite ve ağrı modülasyonunda kritik bir bileşen olduğunu desteklemektedir. Klinik tedavi programlarında bel ağrısı rehabilitasyonuna diyafram odaklı manuel tekniklerin dahil edilmesinin literatüre ve tedavi başarısına katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
A total of 48 female individuals with chronic non-specific low back pain were included in the study. Participants were randomly assigned to one of three groups (n=16 per group): intervention (diaphragm myofascial release), sham (placebo application), and control group. Pain intensity was evaluated using the Visual Analog Scale (VAS), and functional disability levels were assessed with the Oswestry Disability Index (ODI). Additionally, lumbar range of motion, thoracolumbar fascia mobility, and iliopsoas muscle tightness parameters were measured. According to the findings, following a single session of diaphragm myofascial release, a statistically and clinically significant improvement was observed in pain intensity (VAS) and functional disability (ODI) scores in the intervention group compared to the sham group (p<0.05). Notably, it was observed that the adjusted mean difference of 9.94 mm in pain intensity reached the minimal clinically important difference (MCID) threshold and created a“large”effect size (g= -0.883). In conclusion, it was observed that the diaphragm myofascial release technique is effective in the acute period for reducing pain and increasing functionality in women with chronic low back pain. These results support that the diaphragm is not only a respiratory muscle but also a critical component in lumbopelvic stability and pain modulation. We believe that incorporating diaphragm-oriented manual techniques into low back pain rehabilitation in clinical treatment programs will contribute to the literature and treatment success.