Kadınların annelik algısı ve ebeveyn-çocuk ilişkisi ile evlilik doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation into the relationship between women's perception of motherhood, parent-child relationship, and marital satisfaction
  1. Tez No: 1009197
  2. Yazar: AYŞENUR ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kadınların annelik algısı, çocuk anne-baba ilişkisi ve evlilik doyumu arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama modelindeki araştırmanın örneklemini, sosyal medya kullanan ve çoğunlukla Türkiye'de yaşayan 608 anne oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Anlamsal Farkındalık Ölçeği–Anne Olarak Ben, Çocuk Anne-Baba İlişki Ölçeği ve Evlilik Doyumu Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, ANOVA, Kruskal–Wallis ve post-hoc testleri, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular, yaşa göre değişkenlerin genel olarak farklılaşmadığını, yalnızca evlilik doyumunda 25 yaş altı grupta anlamlı farklılık bulunduğunu göstermiştir. Evlilik süresine göre anlamlı farklılık saptanmamıştır. Eş desteğine göre annelik algısı, çocuk-ebeveyn ilişkisinin çatışma ve olumlu ilişki alt boyutları ile evlilik doyumunun benlik, cinsellik ve aile alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Annelik algısı ile evlilik doyumu arasında pozitif; çocuk anne-baba ilişkisi ile annelik algısı ve evlilik doyumu arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Regresyon sonuçları, annelik algısı ve çocuk-ebeveyn ilişkisinin evlilik doyumunu zayıf düzeyde yordadığını göstermiştir. Araştırma sonuçları ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış ve gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationships between women's perception of motherhood, child-parent relationship, and marital satisfaction. The sample of the study, which employed a relational survey model, consisted of 608 mothers who use social media and mostly reside in Turkey. Data were collected using a Personal Information Form, the Semantic Differential Scale–Me as a Mother, the Child-Parent Relationship Scale, and the Marital Satisfaction Scale. In the analysis of the research data, ANOVA, Kruskal–Wallis, and post-hoc tests, Pearson correlation, and multiple regression analyses were utilized. The findings indicated that, in general, the variables did not significantly differ by age, except for marital satisfaction, where a significant difference was found in the group under age 25. No significant difference was observed based on the duration of marriage. Significant differences were found in the perception of motherhood, the conflict and positive relationship sub-dimensions of the child-parent relationship, and the self, sexuality, and family sub-dimensions of marital satisfaction based on spousal support. A positive significant relationship was identified between the perception of motherhood and marital satisfaction, while negative significant relationships were found between the child-parent relationship and both the perception of motherhood and marital satisfaction. Regression results showed that the perception of motherhood and the child-parent relationship weakly predicted marital satisfaction. The research results were discussed in light of the relevant literature, and suggestions for future studies were provided.