Örgütsel iletişim ile örgüt ikliminin iş performansına etkisinde algılanan yönetici desteğinin rolü: Tekstil sektöründe bir araştırma
The role of perceived manager support in the effect of organizational communication and organizational climate on job performance: A research in the textile sector
- Tez No: 1009196
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Psikoloji, Business Administration, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; küresel rekabet ve nitelikli iş gücü sorunuyla mücadele eden Türk tekstil sektöründe, örgütsel iletişim ve örgüt ikliminin çalışanların iş performansı üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide algılanan yönetici desteğinin aracı rolünü belirlemektir. Araştırmanın evrenini, sektörün yoğunlaştığı illerde (İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Malatya vb.) faaliyet gösteren tekstil işletmeleri oluşturmakta olup, örneklem kapsamında 410 çalışandan anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Nicel araştırma deseninin benimsendiği araştırmada; verilerin çözümlemesi Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), Regresyon Analizi ve Hayes Process Macro (Model 4) yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Analiz bulgularına göre; örgütsel iletişim ve örgüt ikliminin, iş performansı üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif yönde bir yordama gücüne sahip olduğu doğrulanmıştır. Araştırmanın en çarpıcı sonucu aracılık analizlerinde ortaya çıkmıştır: Örgüt ikliminin iş performansına etkisinde algılanan yönetici desteğinin anlamlı bir aracı rol üstlendiği tespit edilirken; örgütsel iletişimin iş performansı üzerindeki etkisinde yönetici desteğinin aracılık işlevi görmediği saptanmıştır. Özellikle örgütsel iletişimin iş performansı üzerindeki doğrudan etkisinin (β=0,453) oldukça yüksek olması, bilgi akışının performansı belirlemede duygusal destekten daha baskın olduğunu göstermiştir. Demografik analizler ise, eğitim düzeyi ve kıdem arttıkça iletişim ve destek algısının yükseldiğini; buna karşın sektöre yeni giren çalışanların entegrasyon sorunları yaşadığını ortaya koymuştur. Bu araştırma; tekstil sektöründe yüksek performansın, yöneticilerin bireysel desteğinden ziyade, şeffaf ve rasyonel bir kurumsal iletişim mekanizmasına dayandığını ampirik olarak kanıtlamaktadır. Elde edilen bulguların, sektör karar alıcılarına insan kaynakları stratejilerinde somut bir yol haritası sunması ve örgütsel davranış literatürüne teorik bir katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to examine the impact of organizational communication and organizational climate on employee job performance in the Turkish textile sector, which is grappling with global competition and qualified labor force issues, and to determine the mediating role of perceived supervisor support in this relationship. The research population consists of textile enterprises operating in provinces where the sector is concentrated (Istanbul, Bursa, Tekirdag, Malatya, etc.), and data were collected from a sample of 410 employees through a survey method. In this study, which adopts a quantitative research design, data analysis was carried out using Confirmatory Factor Analysis (CFA), Regression Analysis, and Hayes Process Macro (Model 4) methods. According to the analysis findings, it was confirmed that organizational communication and organizational climate have a statistically significant and positive predictive power on job performance. The most striking result of the research emerged in the mediation analyses: while perceived supervisor support was found to play a significant mediating role in the effect of organizational climate on job performance, it was determined that supervisor support does not perform a mediating function in the impact of organizational communication on job performance. In particular, the remarkably high direct effect of organizational communication on job performance (β=0.453) indicates that rational information flow is more dominant than emotional support in determining performance within this sector. Demographic analyses revealed that perceptions of communication and support increase as education level and tenure rise; conversely, employees newly entering the sector experience significant integration problems. In conclusion, this research empirically proves that high performance in the textile sector depends on a transparent and rational corporate communication mechanism rather than the individual support of managers. The findings are intended to provide a concrete roadmap for sector decision-makers in their human resources strategies and to make a theoretical contribution to the organizational behavior literature.