Ebeveynlik konusunda internet bilgi kaynaklarının kullanımı ile annelik özgüveni ve emzirme öz-yeterliği arasındaki ilişki
Use of internet information resources on parenting and its relationship with maternal self-confidence and breastfeeding self-efficacy
- Tez No: 803559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÜNGÖR SATILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı ebeveynlik konusunda internet bilgi kaynaklarının kullanımı ile annelik özgüveni ve emzirme öz-yeterliği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desendeki araştırmanın evrenini Eylül 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında emziren tüm kadınlar oluşturdu. Amaçlı örnekleme yöntemi ile oluşturulan örnekleme ise Türkçe okuma-yazma bilen, internet erişimi olan ve sosyal medya vb. çevrimiçi ortamlarda ulaşılabilen 318 kadın dahil edildi. Araştırmanın verileri çevrimiçi anket yöntemiyle toplandı. Katılımcılara Tanıtıcı Bilgi Formu, Postpartum Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği ve Karitane Ebeveyn Kendine Güven Ölçeği (KEKGÖ) uygulandı. Tanımlayıcı istatistiksel metodlar ve nonparametrik testler kullanılarak çalışmanın verileri değerlendirildi. Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalaması 30,94±4,51, çoğunluğu (%74,8) lisans mezunu ve bir çocuk annesidir (%70,1). Annelerin internet bilgi kaynaklarından, gebelik ile ilgili (sık sık ve çok sık %68,9), bebek bakımı ile ilgili (sık sık ve çok sık %61) ve emzirme ile ilgili (sık sık ve çok sık %50,6) bilgi aldığı belirlenmiştir. İnternet bilgi kaynakları olarak annelerin %80,8'i Instagram, %62,3'ü YouTube, %54,7 bilgi sitesi kullanmıştır. KEKGÖ toplam puan ortalaması 35,38±4,06 (min=21,00- max=42,00), Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği toplam puan ortalaması ise 58,14±9,46 (min=19,00-max=70,00) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between the use of internet information sources on parenting and maternal self-confidence and breastfeeding self-efficacy. The population of the descriptive and correlational design study consisted of all breastfeeding women between September 2022 and February 2023. The purposive sampling method was used to select a sample of 318 women who were literate in Turkish, had internet access and could be reached through online media such as social media. The data of the study were collected by online survey method. Participants were administered the Introductory Information Form, the Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale and the Karitane Parental Self-Confidence Scale (KPSCS). Descriptive statistical methods and nonparametric tests were used to evaluate the data. The mean age of the mothers who participated in the study was 30.94±4.51 years, the majority (74.8%) were undergraduate graduates and mothers of one child (70.1%). It was determined that mothers received information about pregnancy (frequently and very frequently 68.9%), infant care (frequently and very frequently 61%) and breastfeeding (frequently and very frequently 50.6%) from internet information sources. As internet information sources, 80.8% of the mothers used Instagram, 62.3% used YouTube, and 54.7% used information websites. The mean total score of the KPSCS was 35.38±4.06 (min=21.00-max=42.00) and the mean total score of the Breastfeeding Self-Efficacy Scale was 58.14±9.46 (min=19.00-max=70.00).