Graphitic carbon nitride/alkali-activated red mud and sepiolite composites for methylene blue elimination from wastewater
Atık sulardan metilen mavisinin giderimi için grafitik karbon nitrür/alkali aktive edilmiş kırmızı çamur ve sepiyolit kompozitleri
  1. Tez No: 1009225
  2. Yazar: MELİHA HADİMLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. SEZEN SOYER UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, alkali aktivasyon işlemi kullanılarak amorf sepiyolit ve kırmızı çamur bazlı alkali aktive edilmiş bir malzeme (SRM-AAM) sentezlendi, ardından üre ile birleştirilerek 520℃'de termal polikondenzasyon yoluyla grafitik karbon nitrür ve amorf alkali aktive edilmiş matris (g-C3N4/SRM-AAM) içeren bir kompozit malzeme oluşturuldu ve her iki malzeme de metilen mavisi (MB) adsorpsiyonu açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. g-C3N4/SRM-AAM, 50℃'de SRM-AAM'nin maksimum MB adsorpsiyon kapasitesi (qmax) değerine (87 mg.g-1) kıyasla önemli ölçüde daha yüksek bir qmax olan 769 mg.g-1 sergiledi ve Langmuir izoterm modeli, her iki adsorban için de adsorpsiyon dengesini daha doğru bir şekilde tanımlayarak homojen yüzeylerde tek tabaka adsorpsiyonunu gösterdi. Termodinamik parametreler, her iki malzemeye de MB adsorpsiyonunun ekzotermik ve termodinamik olarak elverişli olduğunu ortaya koydu. Adsorpsiyon mekanizmaları, SRM-AAM için iyon değişimi, yüzey elektrostatik etkileşimleri ve parçacık içi difüzyonu içerirken, g-C3N4/SRM-AAM kompoziti ek olarak π-π etkileşimlerinden ve hidrojen bağından da faydalandı. Bu araştırma, sepiyolit ve ürenin, atık su arıtımında yüksek performanslı alkali ile aktive edilmiş adsorbanların geliştirilmesi için düşük maliyetli ve sürdürülebilir öncüller olarak etkili bir şekilde kullanılabileceğini ve kırmızı çamur ilavesinin hem ekonomik fizibiliteyi hem de çevresel sürdürülebilirliği artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an amorphous sepiolite- and red mud-based alkali activated material (SRM-AAM) was synthesized using alkali activation process, then combined with urea to form a composite material containing graphitic carbon nitride and the amorphous alkali-activated matrix (g-C3N4/SRM-AAM) via thermal polycondensation at 520℃, and both materials were comparatively evaluated for methylene blue (MB) adsorption. The g-C3N4/SRM-AAM exhibited a significantly higher maximum MB adsorption capacity (qmax) of 769 mg.g-1 at 50°C compared to 87 mg.g-1 for SRM-AAM, and the Langmuir isotherm model more accurately described the adsorption equilibrium for both adsorbents, indicating monolayer adsorption on homogeneous surfaces. Thermodynamic parameters revealed that MB adsorption onto both materials was exothermic and thermodynamically favorable. The adsorption mechanisms involved ion exchange, surface electrostatic interactions, and intraparticle diffusion for SRM-AAM, while the g-C3N4/SRM-AAM composite additionally benefited from π-π interactions and hydrogen bonding. This research demonstrates that sepiolite and urea can be effectively utilized as low-cost and sustainable precursors for the development of high-performance alkaliactivated adsorbents for wastewater treatment, with red mud addition enhancing both economic feasibility and environmental sustainability.