Kamu diplomasisi perspektifinde Türkiye'nin Latin Amerika açılımı: 2004-2024
Turkey's opening to Latin America in the perspective of public diplomacy: 2004-2024
- Tez No: 1009234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DENİZ OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin 2004–2024 yılları arasında Latin Amerika bölgesine yönelik yürüttüğü kamu diplomasisi faaliyetlerini çok boyutlu bir bakış açısıyla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kuramsal temelde kamu diplomasisi ve kültürel diplomasi yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Türkiye'nin Latin Amerika açılımında TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Anadolu Ajansı ve Türk Hava Yolları gibi kurumlar başat aktörler olarak öne çıkmaktadır. Bu kurumların bölgedeki görünürlüğü, faaliyet etkinliği ve işlevselliği analiz edilmiş; elde edilen bulgular Türkiye'nin eğitim, medya, din hizmetleri ve ulaşım alanlarında kamu diplomasisini çok yönlü biçimde kullandığını göstermiştir. Araştırmada yöntem olarak literatür taraması tekniği kullanılmış; resmî belgeler, kurumsal raporlar, medya içerikleri ve ikincil veri kaynakları nitel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Türkiye, Latin Amerika'ya yönelik dış politika açılımında yumuşak güç araçlarını stratejik iletişim kapsamında kullanmakta; kültürel diplomasi faaliyetleriyle bölgedeki etki alanını genişletmektedir. Bununla birlikte, sürdürülebilirlik, yerel ortaklık eksiklikleri ve etki değerlendirme mekanizmalarının yetersizliği yapısal zayıflıklar olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle, kurumlar arası koordinasyonun artırılması, yerel aktörlerle iş birliklerinin güçlendirilmesi ve stratejik iletişim süreçlerinin daha sistematik yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate Turkey's public diplomacy efforts toward the Latin American region between 2004 and 2024 from a multidimensional perspective. Theoretical approaches to public diplomacy and cultural diplomacy constitute the framework of the study. Key institutional actors such as TİKA, Yunus Emre Institute, the Presidency of Religious Affairs (Diyanet), Anadolu Agency, and Turkish Airlines play a central role in Turkey's engagement with Latin America. The visibility, operational efficiency, and functionality of these institutions in the region were analyzed. Findings indicate that Turkey has utilized public diplomacy tools in education, media, religious services, and transportation sectors in a multifaceted manner. The research adopted a qualitative method based on literature review and examined official documents, institutional reports, media content, and secondary data sources. While Turkey employs soft power instruments within the scope of strategic communication to expand its influence in the region, certain structural weaknesses were identified, including sustainability issues, lack of local partnerships, and insufficient impact assessment mechanisms. Therefore, enhancing inter-institutional coordination, strengthening collaborations with local actors, and implementing strategic communication processes more systematically are recommended.