Ceviz kabuklarından sentezlenen grafen malzemesinin MnFe₂O₄ katalizörü ile modifikasyonu ve sulardan karbamazepin gideriminde kullanımı
MnFe₂O₄-modified graphene synthesized from walnut shells for carbamazepine removal from aqueous media
- Tez No: 1009235
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sürdürülebilir kalkınma için doğrusal ekonomiden döngüsel ekonomiye geçiş büyük önem taşımaktadır. Döngüsel ekonomi, yeni malzemelerin sentezinde atıklardan hammadde olarak değerlendirilmesini amaçlar. Bu kapsamda, tarımsal atıkların kullanılmasıyla hazırlanan karbon bazlı nanomalzemeler çevre dostu bir yaklaşım sunar. Özellikle grafen, üstün özellikleri sayesinde fotokatalitik sistemlerin verimini artırmaktadır. Ayrıca, manyetik ve kararlı yapısıyla öne çıkan MnFe2O4 (MFO) bileşiği organik kirleticilerin gideriminde etkili bir katalizör olarak dikkat çeker. Bu tez çalışmasında, ceviz kabuklarından grafen (G) sentezlenmiş ve birlikte çöktürme yöntemiyle üretilen MnFe2O4 katalizörü bu yapıya yüklenerek MnFe2O4/G kompoziti hazırlanmıştır. Kompozit, karbamazepin (CBZ) ilaç etken maddesinin sulu ortamda parçalanarak gideriminde kullanılmıştır. Literatürde manyetik özellikle atık türevli grafen malzemesinin CBZ gideriminde kullanıldığına dair bir çalışmaya rastlanmamıştır; bu yönüyle çalışma özgündür. Elde edilen bulgular hazırlanan malzemelerin, tarımsal atıkların değerlendirilmesinde ve çevresel kirleticilerin gideriminde etkin bir şekilde kullanılacağını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the transition from a linear to a circular economy plays an important role in achieving sustainable development. The circular economy aims to utilize waste materials as raw sources for the synthesis of new materials. In this context, carbon-based nanomaterials prepared from agricultural wastes offer an environmentally friendly approach. Graphene increases the efficiency of photocatalytic systems thanks to its superior properties. Furthermore, MnFe₂O₄ (MFO), known for its magnetic and stable structure, is an effective catalyst for the removal of organic pollutants. In this thesis, graphene (G) was synthesized from walnut shells, and the MnFe₂O₄:G composite was prepared by loading the MnFe₂O₄ catalyst synthesized by the co-precipitation method into this structure. The composite was used for the degradation and removal of the pharmaceutical compound carbamazepine (CBZ) in aqueous medium. To the best of our knowledge, there is no previous study reporting the use of waste-derived magnetic graphene materials for CBZ removal, making this research original. The results obtained demonstrate that the prepared materials can be effectively used for the evaluation of agricultural waste and the removal of environmental pollutants.