Okul öncesi sınıflarında çocuk katılımının sosyal problem çözme ve duygu düzenleme becerileri ile ilişkisi
The relationship between children's participation in preschool classrooms and their social problem-solving and emotion regulation skills
  1. Tez No: 1009236
  2. Yazar: ŞULE ARDA BİRTANE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PEKİNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada okul öncesi eğitime devam eden çocukların bulundukları sınıflarda çocuk katılımının sosyal problem çözme becerisi ve duygu düzenleme becerisi üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilen araştırma, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı anasınıflarında ve bağımsız anaokullarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri“Genel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Sınıfında Katılım Hakkı Ölçeği”,“Wally Sosyal Problem Çözme Ölçeği”ve“Okul Öncesi Duygu Düzenleme Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını belirlemek için ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu belirlemek için kullanılan ölçüt sınıf ortamlarındaki katılım düzeyi olarak belirlenmiştir. Katılım düzeyini değerlendirmek amacıyla öncelikle öğretmenlere“Okul Öncesi Sınıfında Katılım Hakkı Ölçeği”öğretmen formu kullanılmış ardından“Çocuk Katılımı Kontrol Listesi”ile sınıflarda gözlem yapılarak, çocuk katılım düzeyinin düşük ve yüksek olduğu sınıflar belirlenmiştir. Belirlenen sınıflarda çalışmaya katılmaya onamları alınan çocuklarla buz kırıcı yöntemlerden faydalanılarak 188 çocukla görüşmeler yapılmıştır. Katılım düzeyinin yüksek ve düşük olduğu sınıflarda olan çocukların sosyal problem çözme ve duygu düzenleme puanlarının karşılaştırılmasında katılımın düzeyinin yüksek olduğu sınıfta yer alan çocukların sosyal problem çözme puanlarının [t(170,69)=6,01; p=0,001, d=0,86] ve duygu düzenleme puanlarının [t(186)=19,96; p=0,001, d=2,91] katılım düzeyi düşük sınıfta yer alan çocuklara göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı; katılım düzeyinin yüksek olduğu sınıftaki çocukların puan ortalamalarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular sınıflarda katılım düzeyiyle sosyal problem çözme ve duygu düzenleme becerileri arasında olumlu yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of children's participation in preschool classrooms on their social problem-solving skills and emotion regulation skills. A quantitative research design using a correlational model was employed. The study was conducted in independent preschools under the Directorate of National Education in Lüleburgaz, Kırklareli. The research utilized the“General Information Form,”“Children's Right to Participate in Preschool Classrooms Scale,”“Wally Social Problem-Solving Scale,”and“Emotion Regulation Scale for Preschool Classrooms”to collect data. Observational tools were also used to determine children's participation levels in classrooms. To evaluate participation levels, the“Children's Right to Participate in Preschool Classrooms Scale”and the“Children's Participation Coding List”were used. Data were analyzed to determine the relationship between children's participation levels and their social problem-solving and emotion regulation skills. A total of 188 children participated in the study. The results indicated that children with higher participation levels scored significantly better in social problem-solving and emotion regulation skills. Statistical analysis showed a significant difference: children in classrooms with higher participation levels had higher average scores. These findings suggest that there is a positive and meaningful relationship between participation levels and social problem-solving and emotion regulation skills in preschool classrooms.