Kadınlarda anneden algılanan narsisizm ile eş seçimi arasındaki ilişkide ayrılma-bireyleşme süreçlerinin aracılık rolü
The mediating role of separation–individuation processes in the relationship between perceived maternal narcissism and mate selection in women
- Tez No: 1009237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN ELİF AYBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Psikanalitik literatür, erken dönemde anne ile kurulan ilişkinin kişilik gelişimi ve ruhsal yapılanma üzerinde belirleyici olduğunu vurgulamaktadır. Mahler'in ayrılma-bireyleşme kuramı, bireyin psikolojik doğumunun birincil bakım veren anne ile kurulan ilişki üzerinden şekillendiğini ileri sürmektedir. Bu süreçte annenin kapsayıcılığı ve aynalama kapasitesi, gelişmekte olan benlik yapılanmasını etkilemektedir. Güncel tanı sistemlerinin kişilik yapılanmalarını açıklamada sınırlı kalması nedeniyle bu çalışmada tanılı narsisizm yerine, bireyin öznel deneyimine dayanan“anneden algılanan narsisizm”ele alınmıştır. Bu araştırmanın amacı, kadınlarda anneden algılanan narsisizm ile eş seçimi arasındaki ilişkide ayrılmabireyleşme süreçlerinin aracı rolünü incelemektir. Araştırma 436 kadın katılımcı ile yürütülmüş; veriler IBM SPSS Statistics 27 ve LISREL 8.51 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon Analizi ile incelenmiş; grup karşılaştırmalarında t-testi ve ANOVA kullanılmış; aracılık etkisi yapısal eşitlik modeli kapsamında test edilmiştir. Bulgular, anneden algılanan narsisizm ile romantizm ve eş seçimi tutumları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu ve ayrılma-bireyleşme süreçlerinin bu ilişkide kısmi aracı rol üstlendiğini göstermektedir. Buna göre, anneden algılanan narsisizm arttıkça romantik ilişki ve eş seçimi eğilimleri etkilenmekte; bu etki kısmen ayrılma-bireyleşme dinamikleri üzerinden şekillenmektedir.
Özet (Çeviri)
Psychoanalytic literature emphasizes that the early mother–child relationship plays a decisive role in personality development and psychic structuring. Mahler's separation–individuation theory suggests that the individual's psychological birth is shaped through the relationship with the primary caregiver, the mother. In this process, the mother's capacity for containment and mirroring influences the developing selfstructure. Due to the limitations of contemporary diagnostic systems in adequately explaining personality organizations, this study focuses on perceived maternal narcissism rather than diagnostically defined narcissism. The aim of this research is to examine the mediating role of separation–individuation processes in the relationship between perceived maternal narcissism and mate selection in women. The study was conducted with 436 female participants, and data were analyzed using IBM SPSS Statistics 27 and LISREL 8.51. Relationships among variables were examined using Pearson correlation analysis; group comparisons were conducted with t-tests and ANOVA; and the mediating effect was tested within the framework of structural equation modeling. The findings indicate a significant and positive relationship between perceived maternal narcissism and attitudes toward romance and mate selection, with separation–individuation processes playing a partial mediating role in this relationship. Accordingly, as perceived maternal narcissism increases, tendencies in romantic relationships and mate selection are affected, and this effect is partially shaped through separation–individuation dynamics.