Ortaokul öğrencilerinin sayı doğrusunda tahmin başarılarının incelenmesi
Investigation of middle school students' estimation performance on the number line
- Tez No: 1009259
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul (5., 6., 7., 8. sınıf) öğrencilerinin sayı doğrusunda tahmin etme başarılarını, bazı belirli değişkenler açısından incelemektir. Araştırma, 2024-2025 eğitim öğretim yılında, Kırşehir ilindeki farklı özelliklere sahip altı devlet ortaokulunda öğrenim gören yaklaşık 1006 öğrenci üzerinden yürütülmüştür. Bu çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modelinin bir türü olan ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmacı, öğrencilere uygulamak amacıyla; bağımsız değişkenlere dair verileri toplamak için 15 sorudan oluşan bir“Katılımcı Veri Toplama Formu”ve sayı doğrusu tahmin başarılarını belirlemeye yönelik 33 sorudan oluşan“Sayı Doğrusu Tahmin Testi”geliştirmiştir. Testlere dair örnekler ise eklerde sunulmuştur. Araştırma sonuçları genel bir çerçevede değerlendirildiğinde, öğrencilerin yaş ve sınıf seviyeleri yükseldikçe sayı doğrusu üzerindeki tahmin başarılarının da geliştiği saptanmıştır. Öte yandan, cinsiyet değişkeninin bu başarı üzerindeki etkisi incelendiğinde, yapılan t-testi analizleri sonucunda kız ve erkek öğrencilerin puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı ortaya konmuştur. Ebeveynlerin eğitim seviyesi ile öğrencilerin tahmin başarıları arasında pozitif bir korelasyon olduğu, anne ve babanın öğrenim düzeyi yükseldikçe öğrencilerin performanslarının da gelişim gösterdiği belirlenmiştir. Öte yandan öğrencilerin sayı doğrusu tahmin puanları; matematik başarı algısı, tahmin özgüveni, tahmin tecrübesi, matematik çalışma nedenleri ve matematikteki özgüven düzeylerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Matematik başarı algısı ve özgüven düzeyi arttıkça puan ortalamaları yükselirken, dersi sevdiği için çalışanların diğer gruplardan daha başarılı olduğu saptanmıştır. Tahmin tecrübesi değişkeninde ise düşük tecrübeye sahip öğrenciler ile üst düzey tecrübeye sahip öğrenciler arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Bununla beraber matematik çalışmada içsel motivasyona sahip öğrencilerin matematik puan ortalaması dışsal motivasyona sahip olanlara göre daha yüksek olup, bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine middle school students' (5th, 6th, 7th, and 8th grades) success in estimating on the number line in terms of several variables. The research was conducted during the 2024–2025 academic year with approximately 1006 students studying in six public middle schools with different characteristics in Kırşehir province. In this study, the relational survey model, which is a type of descriptive survey model within quantitative research methods, was employed. For the purpose of data collection, the researcher developed a Participant Data Collection Form consisting of 15 questions to gather information about the independent variables and a Number Line Estimation Test consisting of 33 questions to determine students' estimation success on the number line. Sample items from these instruments are presented in the appendices. The findings of the study indicate that students' estimation success on the number line improves as their age and grade level increase. FtettIn terms of gender, the results of the t-test analysis indicated that there was no statistically significant difference between the scores of female and male students. A positive correlation was found between parents' educational level and students' estimation success, indicating that students' performance improves as the educational levels of their mothers and fathers increase. Furthermore, students' number line estimation scores were found to differ significantly according to variables such as perceived mathematics achievement, estimation self-confidence, estimation experience, reasons for studying mathematics, and self-confidence in mathematics. As students' perceived mathematics achievement and self-confidence increased, their mean scores also increased. In addition, students who reported studying mathematics because they like the subject achieved higher scores than those in other groups. Regarding estimation experience, significant differences were observed between students with low and high levels of estimation experience. Moreover, students with intrinsic motivation for studying mathematics obtained higher mathematics score averages than those with extrinsic motivation, and this difference was found to be statistically significant.