Exploring unitizing strategies in middle school students: Insights from number line, fraction circle, and word problem tasks
Ortaokul öğrencilerinde birimleştirme stratejilerinin keşfi: Sayı doğrusu, kesir çemberi ve sözel problem görevlerinden elde edilen bulgular
- Tez No: 968327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Birim kavramı, matematikte temel olup“bir”kavramıyla ve diğer önemli matematiksel yapılarla fazlasıyla ilişkilidir. Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin üç farklı görevde (sayı doğrusu, kesir çemberleri ve sözel problemleri)“birimleştirme”(birimleri tanımlama ve kullanma) stratejilerini incelemektedir. Araştırma, nicel ve nitel verileri birleştiren açıklayıcı bir karma yöntem yaklaşımı kullanmaktadır. İlk olarak, 5, 6 ve 7. sınıflardan toplam 91 öğrenci, başarılarını değerlendirmek için Kesir Testi ve stratejilerini değerlendirmek için Birimleştirme Testi'ni tamamladı. Görevler arasında, sayı doğrusunda kesirleri belirleme, kesir çemberlerini kullanma ve sözel problemleri çözme yer almaktadır. Seçilen öğrenciler daha sonra, akıl yürütme süreçlerinin incelenmesi için görüşmelere katıldı. Sınıf seviyeleri ve performans seviyeleri farklı olan dokuz öğrenci görüşmelere katıldı. Bulgular, öğrencilerin Birimleştirme Testinde zorlandıklarını ortaya koydu, çözümleri çoğunlukla hiç strateji kullanmama veya bilinmeyen stratejiler kullanma eğilimi gösterdi. Diğerleri için ise iki ana strateji ortaya çıktı: Etkili Birimleştirme ve Prosedürel Birimleştirme. Öğrencilerin her iki stratejiyi kullanımı, farklı sınıf seviyeleri ve görev türlerine göre değişiklik gösterdi. Son olarak, çalışma öğrencilerin kesir performansları ile birimleştirme stratejileri arasındaki ilişkiyi vurgulayarak, kesir başarı seviyesi daha yüksek olan öğrencilerin daha sofistike ve başarılı birimleştirme stratejileri kullanabildiklerini gösterdi. Bulgular, öğrencilerin birimleri kavramsallaştırma ve kullanma yollarının çeşitliliğini vurgulayarak, matematik müfredatının iyileştirilmesine yönelik değerli içgörüler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The concept of a unit is fundamental to mathematics, deeply intertwined with the notion of“one”and other key mathematical constructs. This study investigates middle school students' strategies for“unitizing”— defining and using units — across three different tasks: number lines, fractional circles, and word problems. The research employs an explanatory mixed-methods approach, combining quantitative and qualitative data. First, a total of ninety-one students in grades 5, 6, and 7 completed a Fraction Test to evaluate their achievement and a Unitizing Test to assess their strategies. Tasks include identifying fractions on number lines, using fractional circles, and solving word problems. Selected students then participated in interviews to explore their reasoning processes in greater depth. Nine students across grade levels and performance levels attended the interviews. The findings revealed that students struggled with the Unitizing Test, as their solutions reflected a notably higher proportion of none or unknown strategies. For others, two main strategies had emerged, namely Effective Unitizing and Procedural Unitizing. Students' use of either strategy varied for different grade levels and task types. Finally, the study highlighted the relationship between students' fraction performance and their unitizing strategies, suggesting that students with higher fraction achievement levels were able to use more sophisticated and successful unitizing strategies, and students with lower fraction achievement levels were more likely to show none or unknown strategies. These findings altogether can provide valuable insights into improving mathematical curricula by highlighting the diverse ways students conceptualize and use units.