Eğitim amaçlı mukavemet hesapları yazılımı
Educational software for strength of materials
  1. Tez No: 100926
  2. Yazar: ADİL YÜCEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EKREM TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
EGITIM AMAÇLI MUKAVEMET HESAPLARI YAZILIMI ÖZET“Eğitim Amaçlı Mukavemet Hesapları Yazılımı”veya genel anlamda“Mukavemet Eğitim Paket Programı”olarak adlandırılan çalışma, temel mukavemet konularının işlendiği, mukavemet problemlerinin görsel olarak bilgisayar ortamında tasarlanmasına ve çözülmesine imkan tanıyan, eğitim amaçlı bir yazılımın hazırlanması ve tanıtımından oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, eğitim amaçlı yazılımların hazırlanış sebebi, gerekliliği ve faydalarından bahsedilmektedir. Özellikle mukavemet eğitiminde, çağdaş ve modern eğitim anlayışı çerçevesinde bilgisayar ve bilgisayar programlarının kullanımının zorunluluğu vurgulanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü, programın hazırlanış amacı, kullanım alanları ve çalışma prensipleriyle beraber programın içerdiği modülleri anlatmaktadır. Bu bölümde ayrıca modüllerin yapıları ve işleyişinde takip edilen akışlar detaylı olarak sergilenmiştir. Üçüncü bölümde, kesit tesirleri modülünden bahsedilmektedir. Bölümde genel olarak kesit tesiri problemlerinin yapılandırılması ve çözümüne ait detaylı bilgiler ve örnekler verilmiştir. Modülün en büyük özelliği, istenilen özelliklerde ve mesnetleme türlerindeki kirişlerin görsel olarak ekran üzerinde oluşturulabilmesidir. Oluşturulan kiriş üzerinde program tarafından desteklenen yükleme halleri ile belirlenen durumlar için mesnet tepkileri ile kritik noktalardaki kesit tesir değerleri hesaplanmakta ve kesit tesir diyagramları çizilmektedir. Ayrıca programa özgü bir özellik olan kontrol çubuğu mekanizmasıyla, kesit üzerinde gezdirilen bir göstergeç yardımıyla istenen her noktadaki kesit tesir değerleri kullanıcıya sunulmaktadır. Yazılımın sağladığı en büyük avantaj, oluşturulmuş sistem üzerindeki herhangi bir parametrenin değiştirilmesi durumunda tüm hesapların son değerlere göre tekrar yapılması, tüm çizim ve diyagramların yeniden oluşturularak sistemin tekrar yapılandırılmasıdır. Bu sayede, eğitim amaçlı uygulamalarda, kiriş üzerindeki parametrelerin değişimi ile kesit tesirlerinde ortaya çıkan farklılıklar kolayca gözlenebilmekte ve büyük bölümü aynı kalan bir sistemi çok küçük değişiklikler için yeni baştan yaratma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır. Yazılım genel olarak öğrencilerin kolay kullanabileceği ve temel mukavemet kavramlarının işlendiği bir eğitim programı olarak VIhazırlanmıştır. Program modüler olup, her yeni konu yeni bir modül olarak yazılımın alt yapısına kolayca entegre edilebilmekte ve gerekiyorsa diğer modüllerle ilişkilendirilebilmektedir. vu
Özet (Çeviri)
EDUCATIONAL SOFTWARE FOR STRENGTH OF MATERIALS SUMMARY In this study, which is called as“Educational Software for Strength of Materials”, the fundamental subjects of strength of materials are given. The software is designed to create and solve problems visually on the screen. In the first chapter, the aim of the study is explained. The benefits of the educational softwares and the reasons why the educational softwares are necessary for the modern engineering education are discussed. As the engineering applications become more complicated, the tendency to use the computers and softwares in the contemporary and modern engineering education increases. In the second chapter, the main purpose of the study and the software is explained. The principles of the software and its modules are given in details. The structures of the modules and some algorithms of the software are also presented. In the third chapter, the structure for the calculation of the internal forces and moment are examined and the module, which calculates the reactions at the supports and draws the diagrams for the internal forces and bending moment, are explained. The greatest property of the module is that you can create custom beams for many different types of supporting and loading. For the beam created, the reactions at the supports, internal forces and the moment at the critical points are calculated and the diagrams are drawn on the screen in real time. As the parameters are edited or new components are added to the project on the screen, the software computes for the new values and helps you to find out the different results for different situations. This is a very useful property for an educational software because you do not have to create the system and do the same calculations every time you change a single parameter for that system. The module also provides an extra function which lets you locate a sliding bar on the screen and calculate the internal forces and moment at the located point on the beam. The software is designed in order to be easily used by the students. The software is built in modules so that each new subject can be added as a new module to the software and also be linked to the others if necessary. VUl