Bakım uygulamalarında yaşlı dostu teknolojiler
Age-friendly technologies in care applications
  1. Tez No: 1009267
  2. Yazar: AHSEN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİR KAYACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yaşlılar için sunulan bakım teknolojilerinin, Avrupa Birliği ve Türkiye örnekleminde incelemesi gerçekleştirilmiştir. Bakım, kişinin doğuştan sahip olduğu bir durum nedeniyle ya da hayatının belirli bir döneminde kaza, yaşlılık, engellilik, hastalık, sakatlık gibi faktörler sebebiyle ihtiyaç duyabileceği bir kavramdır. Bakım hizmeti, hem bakım hizmetini alan kişi için hem de bakım hizmetini sağlayan kişiler için oldukça çok yönlü ve hassas bir süreçtir. Bu faaliyet, informel olarak aile üyeleri, akrabalar, sosyal çevre aracılığıyla sağlanabilir. Ağırlıklı olarak informel bakım yöntemi ile sağlanan bu hizmetler bütünü, sosyal ve aile yaşamındaki dönüşümler neticesinde, teknolojiye dayalı alternatif uygulamalara ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Bu kapsamda ise karşımıza profesyonel hizmet alımı yoluyla sağlanabilen formel bakım yöntemleri çıkmaktadır. Teknolojinin hızlı gelişimi, her alanı etkilediği gibi, bakım hizmetlerinde de yer bulmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, yaşlılara yönelik sunulan bakım faaliyetlerinde teknoloji kullanımının Avrupa Birliği ve Türkiye sınırlarında incelenmesi ve bu alandaki yeni teknolojilerin Türkiye'de uygulanabilirliğinin analizinin yapılmasıdır. Araştırmanın neticesinde, Avrupa Birliği ülkelerinde teknoloji yatırımlarının ve gayrı safi milli hasıla içerisindeki sosyal koruma harcamalarının payının ortalama %25 seviyesinde, Türkiye'de ise %12 seviyesinde olduğu saptanmıştır. Bu nedenle, Türkiye'de yaşlı bireylere sunulacak sağlık hizmetlerinin teknoloji ile desteklenebilmesi, yaygınlaştırılması ve daha erişilebilir olması için, sosyal devlet anlayışıyla, bu alandaki teknolojilere ayrılan bütçelerin arttırılması ve yeni teknoloji üretebilecek AR-GE ekiplerinin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Care is a concept that an individual may need due to an innate condition or due to factors such as accident, old age, disability, disease, or disability at a certain period of an individual's life. Care is a very versatile and sensitive process for both the person receiving care and the person providing care. This activity can be provided formally through the hiring of a professional service or informally through family members, relatives, social environment. This set of services, which are predominantly provided through informal care, has become in need of alternative practices as a result of transformations in social and family life. In this context, we come across formal care methods. The rapid development of technology has started to find its place in care services as it affects every field. The aim of this study is to examine the use of technology in care activities for the elderly within the borders of the European Union and Turkey and to analyze its applicability in Turkey. This study examines care technologies for the elderly in the European Union and Turkey. It has been revealed that the share of technology investments and social protection expenditures in gross national product in European Union countries is 25% on average, and 12% in Turkey. In order for the health services to be provided to the elderly to be supported by technology, to be widespread and accessible, it is recommended within the scope of the thesis to increase the budgets allocated within the social state understanding and to focus on R&D teams.