Yetişkin bireylerde benlik saygısı, öz-şefkat ve aşk stilleri arasındaki ilişkilerin sosyodemografik değişkenler açısından incelenmesi
Investigating the relationships between self-esteem, self-compassion and love styles in adult individuals in terms of sociodemographic variables
- Tez No: 1009272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ERYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Mevcut çalışma, bireylerin benlik saygıları, öz şefkat düzeyleri ve aşk stilleri arasındaki ilişkinin bazı demografik değişkenler ile incelenmesini amaçlamaktadır. Bireylerin benlik saygılarıyla kendilerine olan öz şefat düzeyleri ve partnerine yaklaşımının/bağlılığının paralel olacağı göz önünde bulundurulduğunda, psikoeğitim, aile ve çift terapisi gibi terapi yöntemleri ile ilişkide olan partnerlerin beklentilerinin karşılıklı olarak makul bir seviyeye getirilmesine ve konu dahilinde olan literatürün genişlemesine yardımcı olacağı düşünülmüştür. Bu amaç doğrultusunda 18-60 yaş arasındaki 165'i (%48,8) kadın, 173'ü (%51,2) ise erkek toplamda 338 bireyin benlik saygısı, öz şefkat düzeyleri ve aşk stilleri arasındaki ilişki bazı sosyodemografik değişkenler açısından ele alınmış; sırasıyla Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Öz Duyarlılık Ölçeği ve Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği Kısa Formu (LAS) kullanılmıştır. Elde edilen veriler“SPSS 22 for Windows”programı kullanılarak çözümlenmiş, verilerin skewness ve kurtosis değerlerine bakılmış, Pearson korelasyon analizi, bağımsız gruplar için t testi ve varyans analizi (Anova) testi, gruplar arası farka dair Tukey çoklu karşılaştırma testi, yordayıcı ilişkiler için Regresyon Analizi yapılmıştır. T-testi analiz sonuçlarına göre erkek bireylerin öz şefkatleri kadın bireylerden anlamlı olarak daha yüksek bulunmuş (t= 2,079; p< .05); öz şefkat alt boyutlarının benlik saygısını anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır (F= 12,051; p< .05); öz yargılama alt boyutunun benlik saygısını negatif ve anlamlı olarak yordadığı (F= 12,051; R= ,423; R2= ,179; p < .05); aşk stilleri değişkeninin benlik saygısı değişkenini anlamlı olarak yordadığı (F= 6,045; p< .05); sahiplenici aşk stili alt boyutunun benlik saygısını negatif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı ifade edilmiştir (F= 6,045; R= ,314; R2= ,099; p < .05). Aşk stilleri değişkeninin benlik saygısındaki varyansın %9,9'unu; öz şefkatin benlik saygısındaki varyansın %17,9'unu açıkladığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between self-esteem, self-compassion, and love styles in relation to certain demographic variables. Considering that individuals' self-esteem is associated with their level of self-compassion and their approach to or commitment toward their partners, therapeutic interventions such as psychoeducation, family, and couple therapy are thought to help regulate mutual expectations in relationships and contribute to the relevant literature. The study sample consisted of 338 individuals aged 18–60, including 165 women (48.8%) and 173 men (51.2%). Data were collected using the Rosenberg Self-Esteem Scale, the Self-Compassion Scale, and the short form of the Love Attitudes Scale (LAS). The data were analyzed using SPSS 22 for Windows, and skewness and kurtosis values were examined. Pearson correlation analysis, independent samples t-tests, ANOVA with Tukey post hoc tests, and regression analyses were conducted. The results indicated that male participants had significantly higher self-compassion levels than female participants (t = 2.079; p < .05). Self-compassion subdimensions significantly predicted self-esteem (F = 12.051; p < .05), with the self-judgment subdimension negatively predicting self-esteem (R² = .179). In addition, love styles significantly predicted self-esteem (F = 6.045; p < .05), and the possessive love style negatively predicted self-esteem (R² = .099). Love styles explained 9.9% of the variance in self-esteem, while self-compassion explained 17.9%.