Yetişkin bireylerde bilişsel ve davranışsal duygu düzenleme becerilerinin benlik saygısı, psikolojik sağlamlık ve özşefkat ile ilişkisi
Relationship between cognitive and behavioral emotion regulation skills on self esteem, resilience and self compassion in adults
- Tez No: 903971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Duygu düzenleme becerileri, bireyin duygusal durumunu fark etmek, yönetebilmek ve ifade edebilmek açısından oldukça önemlidir. Bu araştırma, yetişkin bireylerdeki bilişsel ve davranışsal duygu düzenleme becerilerinin yordayıcısı olarak benlik saygısı, psikolojik sağlamlık ve öz şefkat düzeylerinin incelenmesi amacını taşımaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturan yetişkin bireylerin 422'si kadın ve 266'sı erkektir. Araştırmaya 688 yetişkin birey katılmış olup bu katılımcıların yaş aralığı 18 ila 60 arasında değişmektedir. Katılımcılardan Sosyo-demografik Bilgi Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ), Davranışsal Duygu Düzenleme Ölçeği (DDDÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu kullanılarak veri toplanmıştır. Tüm istatistiksel işlemler SPSS 26 veri analizi programında gerçekleştirilmiştir. Değişkenlerin birbirleriyle olan doğrusal ilişkisinin yönünü ve gücünü belirleyebilmek amacıyla Pearson Momentler Çarpımlar Korelasyonu ve Regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Yapılan regresyon analizleri bilişsel ve davranışsal duygu düzenleme becerilerinin benlik saygısı, öz şefkat ve psikolojik sağlamlık değişkenleriyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Bilişsel ve davranışsal duygu düzenleme becerilerinin diğer değişkenlerle ilişkisinin detaylı sonuçları literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotion regulation skills are very important in terms of recognizing, managing and expressing an individual's emotional state. This research aims to examine the levels of self-esteem, psychological resilience and self-compassion as predictors of cognitive and behavioral emotion regulation skills in adult individuals. Of the adult individuals who constitute the study group of the research, 422 are women and 266 are men. 688 adults participated in the research, and the age range of these participants varied between 18 and 60. Data were collected from the participants using the Socio-demographic Information Form, Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ), Behavioral Emotion Regulation Questionnaire (BERQ), Rosenberg Self-Esteem Scale, Brief Psychological Resilience Scale and Self-Compassion Scale Short Form. All statistical procedures were carried out in the SPSS 26 data analysis program. Pearson Product Moment Correlation and Regression analyzes were used to determine the direction and strength of the linear relationship between the variables. Regression analyzes show that cognitive and behavioral emotion regulation strategies are related to self-esteem, self-compassion and psychological resilience variables. Detailed results of the relationship between the sub-dimensions of cognitive and behavioral strategies and other variables are discussed within the framework of the literature.